Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły bądź wicedyrektor może brać udział w głosowaniu w związku z wytypowaniem przedstawicieli Rady Pedagogicznej do komisji konkursowej w związku z ogłoszeniem konkursu na stanowisko dyrektora?
Zgodnie z brzmieniem art.69 ust.3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59 z późn.zm.) w skład rady pedagogicznej wchodzi dyrektor i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole. Każdy członek rady pedagogicznej ma prawo do czynnego udziału w zebraniu rady pedagogicznej, niezależnie od rodzaju spraw będacych przedmiotem zebrania. Dyrektorowi szkoły oraz wicedyrektorowi przysługują takie same uprawnienia jak pozostałym członkom rady pedagogicznej. Uchwalony w trybie art. 73 ust.2 ustawy Prawo oświatowe regulamin działaności rady pedagogicznej powinien rozstrzygać m.in. prawa i obowiązki członków rady pedagogicznej, w tym prawo głosu i sposób jego oddawania. Przy podejmownaiu uchwał w sprawie wyboru przedstawicieli rady pedagogicznej do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora szkoły stosuje sie głosowanie tajne. Wyłączenie dyrektora szkoły bądź wicedyrektora z głosowania nad uchwałą w sprawie oddelegowania przedstawicieli rady pedagogicznej do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora szkoły byłoby sprzeczne z prawem.
Podstawa prawna: art.69 ust.3 oraz art.73.ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na stanowisko wicedyrektora publicznego przedszkola prowadzonego przez osobę fizyczną można zatrudnić osobę o następujących kwalifikacjach: wykształcenie wyższe magisterskie pedagogiczne (ale nie pedagogika wczesnoszkolna) z 17-letnim doświadczeniem pracy na stanowisku pedagoga, ale nie w przedszkolu, oraz posiadającym studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie działania należy podjąć aby od września 2018 r. utworzyć w szkole podstawowej oddziały integracyjne? Proszę o podstawę prawną tych działań.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nastąpiła sądowa zmiana nr PESEL u ucznia klasy drugiej. 1. Co należy zrobić w arkuszach ocen, aby były one prawidłowo prowadzone? 2. Co należy zrobić w Systemie Informacji Oświatowej? Czy należy nadać nowy numer ewidencyjny ze względu na nowy PESEL? W programie dla sekretariatu nie ma możliwości zmiany wprowadzenia nowego numer PESEL- co w takiej sytuacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej uczęszczają dzieci 5-cio i 6-cio letnie, które zjadają jeden gorący posiłek dziennie. Po ostatniej wizycie SANEPIDU otrzymałam zalecenie, aby te dzieci otrzymywały również drugi posiłek w postaci śniadania. Pani kontrolująca nie potrafiła mi podać precyzyjnej podstawy prawnej regulującej to zalecenie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od trzech lat pełnię obowiązki dyrektora szkoły podstawowej. Po wygranym konkursie burmistrz powierzył mi obowiązki na okres lat pięciu (do 31.08.2024 r.) oraz zostałam przeniesiona służbowo do nowego miejsca pracy (jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania). Obecnie gmina w ramach oszczędności planuje od roku 2024 zamknięcie dwóch szkół w gminie, tym mojej. Jakie są moje prawa wynikające ze stosunku pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe