Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od trzech lat pełnię obowiązki dyrektora szkoły podstawowej. Po wygranym konkursie burmistrz powierzył mi obowiązki na okres lat pięciu (do 31.08.2024 r.) oraz zostałam przeniesiona służbowo do nowego miejsca pracy (jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania). Obecnie gmina w ramach oszczędności planuje od roku 2024 zamknięcie dwóch szkół w gminie, tym mojej. Jakie są moje prawa wynikające ze stosunku pracy?
Z treści pytania wynika, że dyrektor szkoły jest zatrudniony na podstawie mianowania. Aktualnie trwa jeszcze kadencja dyrektora szkoły. Po zakończeniu kadencji dyrektora sprawujący funkcję nauczyciel nadal pozostaje w zatrudnieniu. Z dniem 01.09.2024 r. były już dyrektor szkoły będzie miał status i uprawnienia zwykłego nauczyciela mianowanego. Oznacza to, że w ruchu kadrowym na rok szkolny 2024/2025, przy założeniu, że szkoła nadal będzie funkcjonowała, należy uwzględnić tego nauczyciela w arkuszu organizacyjnym.
Ze statusem nauczyciela zatrudnianego na podstawie mianowania wiąże się stabilizacja zatrudnienia. W kontekście planowanego zamknięcia szkoły specjalny status nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowanie przekłada się na zwiększoną gratyfikację finansową związaną z przymusowym rozwiązaniem stosunku pracy. Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) dyrektor szkoły w razie całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy. Na podstawie art. 20 ust. 2 zdanie pierwsze nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Kolejnym, jednakże słabszym uprawnieniem przewidzianym przez przepisy Karty Nauczyciela jest możliwość przeniesienia służbowego nauczyciela mianowanego na podstawie art. 18 ww. ustawy. Zgodnie z art. 18 ust. 1 nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Podkreślenia wymaga, że przepis ten nie nakłada na organ prowadzący obowiązku przeniesienia nauczyciela do innej szkoły. Wszystko zależy od możliwości zapewnienia zatrudnienia w innej szkole.
Jednocześnie należy wskazać, że organ prowadzący w przypadku likwidacji placówki nie ma prawnego obowiązku zapewnienia zatrudnienia wszystkim nauczycielom likwidowanej placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel od stycznia do czerwca miał znaczące osiągnięcia w swojej pracy. Chcę mu przydzielić dodatek motywacyjny na okres od lipca do grudnia, ale nauczyciel od 1 września będzie na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy będzie wtedy mógł pobierać przyznany mu dodatek motywacyjny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy branżową szkoła niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Dotacje otrzymujemy z powiatu. Co miesiąc przekazujemy informację o frekwencji uczniów. Jeżeli uczeń w danym miesiącu opuści ponad 50 zajęć edukacyjnych, nie mamy płaconej za niego dotacji. Szkoła jest dzienna , przeznaczona dla młodzieży.Proszę o odpowiedz czy istnieje takie przepis , który pozwala na takie wypłacanie dotacji dla szkół? Jeżeli tak to proszę wskazać podstawę prawną
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak interpretować zapis Karty Nauczyciela Art. 35a. 1. Nauczycielom wymienionym w art. 1 ust. 1, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3. Realizujemy program Erasmus+ wchodzącego w zakres Programu Unii Europejskiej. Środki te pochodzą z budżetu Wspólnot Europejskich przy wdrażaniu programu Erasmus+ Komisja Europejska współpracuje z Agencją Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli oraz Agencjami Narodowymi w poszczególnych krajach. W Polsce funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie. Czy środki z programu podlegają przepisom ww. paragrafu Karty Nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o odpowiedz na pytania: 1 .Jaka jest różnica między pojęciami „wychowanie przedszkolne” a „roczne przygotowanie przedszkolne”, oprócz tego, że roczne przygotowanie przedszkolne realizują 6-latki, a wychowanie przedszkolne dzieci młodsze? Czy można więc przyjąć do szkoły 6-latka, który nie odbył rocznego przygotowania przedszkolnego, tylko realizował wychowanie przedszkolne? Jaki dokument powinien to poświadczać?; 2. Przedszkole niepubliczne - na każde dziecko uczęszczające do placówki otrzymuję dotację z budżetu miasta. W związku ze zmianami w przepisach z dotacji wykluczone zostały dzieci w wieku 6 lat, uczęszczające do przedszkoli. Co to oznacza dla przedszkoli? Czy gmina ma obowiązek przekazać subwencję do przedszkola, w którym dziecko realizuje wychowanie przedszkolne?; 3. Proszę o określenie kwalifikacji nauczyciela rytmiki od 1.09.2017; 4. Czy osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z j. angielskim ma kwalifikacje do nauczania j. angielskiego w przedszkolach?
A ten kierunek , ale w nazwie rewalidacją lub terapią pedagogiczną daje nauczycielowi dodatkowe uprawnienia?; 5 .Jaka powinna być liczba dzieci w grupie ogólnodostępnej i integracyjnej w przedszkolu niepublicznym od września 2017 r.? Jeżeli statut określa 25, to musi zostać zmieniony?; 6.Czy w przedszkolu niepublicznym tworzenie programu wychowawczo-profilaktycznego jest obowiązkowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w księdze ewidencji dzieci wpisujemy adres zameldowania czy zamieszkania dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe