Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy fizjoterapeuta prowadzący własną działalność gospodarczą, może być zatrudniony w przedszkolu do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z zakresu usprawniania funkcji ruchowych z niepełnosprawnym dzieckiem? Fizjoterapeuta posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zgodnie z ustawą z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1213 ze zm.) fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym, którego zadaniem i celem jest odpowiednia diagnostyka i nieinwazyjne leczenie schorzeń związanych głównie z układem ruchu, zatem jego zatrudnienie w przedszkolu publicznym nie wymaga zastosowania wymogów art. 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.).
Fizjoterapeuta może realizować zadania w przedszkolu do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z zakresu usprawniania funkcji ruchowych z niepełnosprawnym dzieckiem prowadząc własną działalność gospodarczą (wystawia fakturę za zrealizowane zadania), nie dotyczy go w tym przypadku wymóg posiadania uprawnień pedagogicznych.
Jednak przed powierzeniem zadań należy sprawdzić, czy posiada prawo wykonywania zawodu oraz spełnia wymogi wynikające ze Standardów ochrony małoletnich w zakresie zatrudniania pracowników niepedagogicznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciela, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego muszę zatrudniać na czas nieokreślony?
- Dyrektorowi wygaszanego gimnazjum kończy się kadencja w sierpniu 2019 r. Organ prowadzący od 1 września zaproponował mu pracę w trzech szkołach podstawowych. Nauczyciel łącznie będzie miał pełny etat. Czy w tym wypadku należy mu się odprawa pieniężna w związku z likwidacją szkoły, jeżeli tak to w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w niepełnym wymiarze czasu, tj. ma 15/18 może mieć przyznane godziny doraźne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń naszej szkoły wygrał wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez europosła. Na ten wyjazd został również zaproszony nauczyciel - opiekun. Jak potraktować tę nieobecność nauczyciela? Dodam, że wyjazd obejmuje również sobotę i niedzielę. Czy przysługuje nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak można ograniczyć wymiar zatrudnienia nauczycielowi mianowanemu, a najlepiej rozwiązać z nim stosunek pracy, jeśli jest on nauczycielem chronionym przez związki zawodowe? Sytuacja jest dosyć trudna, gdyż nauczyciel ten w październiku 2012 r. skończy 60 lat, ma kwalifikacje do nauczania tylko jednego przedmiotu (którego jest tylko 12 godzin), nie podnosi swoich kwalifikacji od wielu lat, nie ma efektów w pracy dydaktycznej, rodzice narzekają na jego sposób pracy, ostatnia ocena pracy tego nauczyciela była w latach 80. W związku z powyższym na ten rok szkolny musiałem dać temu nauczycielowi kilka godzin edukacji matematycznej w klasie II, co jest niezgodne z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. Nie mam świetlicy, więc nie mogłem w żaden inny sposób uzupełnić temu panu pensum w wymiarze 18 godzin. Do tej pory robił tak były dyrektor, a organ prowadzący to akceptował. Ja boję się tak robić, ponieważ w przypadku kontroli z kuratorium mogę mieć kłopoty, ponieważ rozporządzenie jasno i wyraźnie mówi, że edukacji wczesnoszkolnej winien uczyć jeden nauczyciel, z wyjątkiem specjalistów wymienionych w rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe