Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy gmina może dokonywać zmian w regulaminie wynagradzania, które są niekorzystne dla nauczyciela i działają wstecz? 13 października opublikowano uchwałę rady miasta i gminy na mocy której dodatki funkcyjny i motywacyjny obliczane do tej pory w oparciu o „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty” będzie obliczane w oparciu o „kwotę bazową” (np. dodatek funkcyjny wynosił 45% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, obecnie jest 45% kwoty bazowej). Zmiana ta spowodowała zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół (np. dyrektorów nawet o 300-400 zł). Dodatkowo uchwałę opublikowano 13 października, weszła w życie po 14 dniach, ale obowiązuje od 1 września 2022 r. Pensje listopadowe zostały więc pomniejszone o „nadpłacone od września” dodatki (bo do października wypłacane były według starych zasad). Czy gmina miała prawo dokonać tych potrąceń bez zgody pracownika? Czy można zmieniać regulamin w sposób, który obniża (bez uzasadnionych powodów) wynagrodzenie pracownika?
Uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli, która została ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym co do zasady wchodzi w życie zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia (chyba, że w uchwale określi się późniejszy termin jej wejścia w życie).
Jedynie w jednym wypadku akt taki może mieć moc wsteczną. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby zmiana regulaminu wygradzania w zakresie wysokości wynagrodzenia maksymalnego na korzyść pracowników polegała na tym, że określa wynagrodzenie w wyższej wysokości ze wskazaniem, że wysokość ta obowiązuje od daty przypadającej przed wejściem w życie zmiany regulaminu wygradzania, a pracownikom w związku z tym przysługuje wyrównanie wynagrodzenia.
Jednakże zmiana regulaminu na niekorzyść pracowników mocy wstecznej mieć nie może. Ma tu bowiem zastosowanie zasada ochrony praw nabytych.
Nauczycielom niesłusznie potrącono rzekome nadpłaty, wobec czego nauczycielom przysługuje roszczenie o ich wypłatę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie przejścia na emeryturę. Nauczycielka ur. 16.01.1956r, staż pracy 36 lat (w tym 3 lata urlopu wychowawczego i rok na poratowanie zdrowia) zgodnie z kalendarzem uzyska prawo do emerytury na ogólnych warunkach w lutym 2017r. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek stwierdzenia tego faktu, w sytuacji, gdy nauczycielka chce nadal pracować i nie przechodzi na emeryturę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Urodziłam się 3.11.1957 roku. Mam 37 lat pracy pedagogicznej. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Obecnie od 06.03.2016 roku przebywam na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (złamana noga). Szkoła, w której pracuję od września 2016 roku będzie reorganizowana - stanie się filią innej szkoły. Obawiam się zwolnienia z pracy. Mam następujące pytania: 1) Czy z powodu reorganizacji szkoły mogę zostać zwolniona z pracy na podstawie art.20 Karty Nauczyciela? 2) Czy prawo chroni mnie w jakiś sposób od zwolnienia z pracy (ze względu na staż pracy, z powodu mniej niż 4 lat do emerytury, czy też z powodu zwolnienia lekarskiego, na którym będę jeszcze kilka miesięcy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej wysokości odprawy pośmiertnej zmarłego 03.05.19 r. dyrektora szkoły podstawowej, która jest uzależniona od okresu zatrudnienia u pracodawcy. W poprzednim świadectwie pracy wystawionym przez Urząd Miejski 31.08.2015 r., gdy Pani dyrektor przechodziła ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej na stanowisko dyrektora gimnazjum ma wyszczególnione okresy:
- 01.09.1986 - 31.08.1990 - Szkoła Podstawowa X
- 01.09.1990 - 31.08.2015 - Szkoła Podstawowa Y (ta sama JST), w tym okresie od 2007 r. pełniła tam funkcję dyrektora, a pracodawcą był wówczas Urząd Gminy. Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania na wniosek pracownika w związku z przejściem na stanowisko dyrektora gimnazjum w tej samej jednostce samorządu terytorialnego od 01.09.2015 r., Pracodawcą był burmistrz tej samej JST.
Wysokość odprawy pośmiertnej powinna wynosić jednomiesięczne, trzymiesięczne czy sześciomiesięczne wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września w szkole prywatnej nauczyciele będą zatrudniani na umowę o pracę. Które przepisy z Karty Nauczyciela będą miały zastosowanie w stosunku do tych nauczycieli?
- Pracownik obsługi zatrudniony na czas nieokreślony złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Umowę rozwiązano dnia 31.03.2014 r. Czy w związku z powyższym przysługuje mu prawo do "13"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe