Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września będę nowym dyrektorem szkoły i otrzymałam od poprzedniego dyrektora arkusz organizacyjny, ws którym godziny do dyspozycji dyrektora zostały przydzielone kilku nauczycielom na zajęcia: wychowania do życia w rodzinie, zajęcia wyrównawcze i fakultety dla klas trzecich. Zajęcia te będą realizowane jako zajęcia nieobowiązkowe dla ucznia. W ramówce liczba godzin obowiązkowych w klasie pierwszej 28, drugiej 29,trzeciej 30. Proszę o odpowiedz, kto powinien dokonać zmian w ramowych programach nauczania i czy jest to zgodne z obowiązującym prawe?
Przydział zajęć dla nauczycieli ujęty w arkuszu organizacyjnym powinien być zgodny z tzw. ramowym planem pracy szkoły. W „ramówce” są rozplanowane zajęcia i godziny na cały etap edukacyjny dla poszczególnych oddziałów. W związku z tym, ilości godzin przedmiotów i zajęć w poszczególnych latach muszą być zrealizowane w ilości wymaganej rozporządzeniem. Należy więc sprawdzić, czy w poszczególnych latach szkolnych zrealizowano przedmioty zgodnie z obowiązującą ilością godzin i wówczas podjąć decyzję o ew. zmianach.W sprawie zmian w pracy szkoły zawsze podejmuje decyzję dyrektor do czasu (lub od momentu) pełnienia tej funkcji. W sytuacji opisanej w pytaniu dyrektorzy działają w porozumieniu, pieczątką firmuje obecny (jeszcze) dyrektor.
Podstawa prawna: 1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (ze zm.); 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (ze zm.); 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła musi bezwzględnie uwzględnić opinię PPP w przypadku, gdy w ocenie nauczyciela uczennica kl.II nie opanowała podstawy programowej mimo udzielania dziecku istotnej pomocy psychologiczno pedagogicznej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zaplanowałam pieniądze na dokształcanie nauczycieli na rok kalendarzowy 2023. W tym roku szkolnym okazało się, że jeden z nauczycieli odchodzi na świadczenie kompensacyjne i w szkole bardzo jest mi potrzebny nauczyciel biologii. Chciałabym dofinansować studia podyplomowe dla tego nauczyciela: I ratę jeszcze w tym roku szkolnym (nie było to wcześniej planowane), mam pieniądze na dokształcanie nauczycieli ale nie na studia podyplomowe. Czy można przerzucić pieniądze np. z doskonalenia rady pedagogicznej na studia podyplomowe, jeśli jest to uzasadnione potrzebami szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego zaatakował ratownika na stanowisku pracy w krytej pływalni, która wchodzi w skład zespołu szkół (nauczyciel na urlopie wakacyjnym). Obydwaj są pracownikami zespołu szkół. Interweniowała policja i nauczyciel został zatrzymany. Następnego dnia został zatrzymany ponownie oraz po badaniu lekarskim przewieziony do szpitala psychiatrycznego na leczenie (wyrywał kraty kanalizacyjne z ulicy i rzucał w stronę aut). Nauczyciel w przeszłości był leczony i przebywał już w szpitalu psychiatrycznym. Ratownik odmawia złożenia skargi, tłumacząc się, że to choroba, a są kolegami. Pracownicy pływalni są przestraszeni agresją nauczyciela. Osobiście mam obawy, że podobne zachowanie może mieć miejsce wobec nauczycieli, uczniów oraz mnie. Jest niebezpieczny dla społeczeństwa. Ponadto w przeszłości pomógł w przygotowaniu się do egzaminu sprawnościowego wielu pracownikom służb mundurowych. Sam startował w zawodach, podnosząc ciężary. Jest silny i sprawny fizycznie. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor, aby wszyscy w szkole czuli się bezpiecznie? W mojej ocenie nauczyciel nie powinien pracować w szkole.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła nosi imię byłego lokalnego działacza PZPR. Wśród starszego pokolenia jest ceniony za błyskawiczny rozwój miasta. Co w związku z dekomunizacją dyrektor powinien wykonać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką nieferyjną - poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, czy nauczycielom którzy pełnili funkcję opiekuna stażu tylko w niektórych miesiącach roku szkolnego należy wypłacić średnią urlopową z dod. opiekuna stażu w miesiącach korzystania z urlopu wypoczynkowego, mimo że składnik ten już nie przysługuje? Jeśli tak to czy wysokość dodatku należy wziąć w pełnej kwocie za każdy miesiąc 9z angażu) czy faktycznie wypłaconą tj. pomniejszoną np. w przypadku zwolnienia lekarskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe