Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela w jednej placówce (niepublicznej) na : pełny etat wychowawca w internacie(26/26) oraz 3/4 jako nauczyciel w szkole(15/20). Do obu stanowisk ma pełne kwalifikacje.
Takie zatrudnienie nauczyciela nie byłoby prawidłowe. Zarówno Karta Nauczyciela, jak i kodeks pracy (a w przypadku placówek niepublicznych na jego podstawie zatrudnia się nauczycieli) ograniczają zatrudnienie do 40 godzin tygodniowo.
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela dodatkowo określone zostało, że na 40 godzin pracy składają się wszystkie zadania nauczyciela: pensum dydaktyczne, inne czynności wyniikające z zadań statutowych szkoły oraz dokształcanie.
Nauczyciele szkół i placówek niepublicznych, podlegający przepisom kodeksu pracy, mogą wykonywać swoje zadania, bez względu na ich rodzaj, przez maksymalnie 40 godzin tygodniowo. Jest to ogólna norma czasu pracy, a odstępstwa od niej to godziny nadliczbowe, których dopuszczalną liczbę i przyczyny ograniczają przepisy kodeksu pracy (art. 151).
Nauczyciela nie powinno się też zatrudniać w takim przypadku na podstawie dwóch umów o pracę, osobno na każde ze stanowisk, ponieważ łącznie u jednego pracodawcy przekroczone zostałyby normy czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik niepedagogiczny zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu może wypowiedzieć umowę o pracę, będąc na zwolnieniu lekarskim? Przykładowo ma on zwolnienie od 10 do 20 sierpnia, a 14 sierpnia wręcza pismo z prośbą o zwolnienie. Czy pracodawca musi uznać to pismo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który chce dodatkowo pracować w szkole społecznej, nie prowadzonej przez gminę, potrzebuje zgodę dyrektora szkoły macierzystej do pracy w tej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele dotychczasowego gimnazjum, które zostanie 1.09.2018 włączone do liceum, muszą zrobić badania lekarskie (ze względu na zmianę pracodawcy), czy też zachowują ważność badania robione w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć wynagrodzenie nauczycielowi, który poprosił o 3 godziny urlopu bezpłatnego, na pozostałe 3 godziny tego samego dnia dojechał? Nauczyciel jest zatrudniony 18/18, plus 2 nadgodziny tygodniowo.
- Mam nauczycielkę, która skończyła Pedagogikę Specjalną (studia II stopnia magisterskie). Do tej pory była nauczycielem wspomagającym dla dziecka z autyzmem. Od września ma prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem autystycznym. Czy to wykształcenie wystarczy? Jeśli nie, to czy wystarczy, gdy rozpocznie od października studia podyplomowe z edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?
Czy taki nauczyciel może prowadzić zajęcia za zgodą kuratorium lub organu prowadzącego?
Dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe