Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jeśli nauczyciel dyplomowany podczas procedury oceny pracy zostaje ukarany karą porządkową upomnieniem lub naganą moa to wpływ na jego ocenę pracy?? (nie stosował się do zapisów w statucie szkoły, wpłynęła oficjalna skarga rodziców dotyczące jego pracy) Czy w takiej sytuacji może otrzymać ocenę bardzo dobrą??
Wymierzenie kary porządkowej, zgodnie z art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) może mieć wpływ na ocenę pracy nauczyciela. Wszak wśród obowiązkowych kryteriów oceny pracy nauczyciela wymienia się przestrzeganie przepisów prawa z zakresu funkcjonowania szkoły oraz wewnętrznych uregulowań obowiązujących w szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony. Wymierzona kara porządkowa oznacza, że nauczyciel tych regulacji nie przestrzegał. Nie powinno to pozostać bez znaczenia w ocenie tego kryterium
W efekcie nauczyciel ukarany karą porządkową w okresie branym pod uwagę do oceny pracy może mieć tę ocenę niższą niż otrzymałby, gdyby nie dopuścił się uchybienia porządkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy ankiety dla szkół dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Czy wszyscy uczniowie korzystający z zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej musza mieć IPETy ?
Czy można objąć uczniów opieką 9 takich co nie maja opinii lub orzeczeń bez IPETów?
Jeżeli tak to jak dokumentuje się taką pomoc?
Dot. pytania 7 tzn. osoby inicjujące objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną to: poradnia psychologiczno-pedagogiczna (na podstawie opinii lub orzeczenia) Nie rozumiem tego pytania. Jeżeli uczeń przychodzi do szkoły z opinia lub orzeczeniem z poradni, to kto inicjuje pomoc? Dyrektor, uczeń, rodzic, poradnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin ponadwymiarowych może realizować dyrektor szkoły, wicedyrektor oraz kierownik szkolenia praktycznego? Osoby te realizują przedmioty zawodowe. Co zrobić, jeżeli jest problem ze znalezieniem nauczycieli zawodowców? Czy można zwiększyć wymienionym osobom liczbę godzin ponadwymiarowych? Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń w klasie I może nie być promowany do klasy II szkoły podstawowej. Uczeń w klasie I nie radzi sobie z obowiązkami. Rodzic nie wyraził zgody na badanie w PPP, a jeżeli dziecko będzie badane to nie przekaże opinii do szkoły.
Proszę o wyjaśnienie.
Danuta Kuchta
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka musi być minimalna liczba dzieci w klasie w roku szkolnym 2017/2018, która obliguje organ prowadzący do konieczności utworzenia klasy? Czy organ musi zgodzić się na utworzenie klasy jednoosobowej!? Czy dopuszczalne jest łączenie klas ze starą i nową podstawą programową w szkole podstawowej, np. klasy 4 z 5?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła prowadzi dwa oddziały integracyjne na poziomie klas drugich – w każdym jest dwadzieścioro dzieci, w tym po pięcioro z orzeczeniem. Według obowiązujących przepisów (§ 6 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli) nie mam możliwości przyjęcia kolejnego, zdrowego dziecka do żadnego z oddziałów – przekroczę ustawowy limit 20 uczniów.
Do szkoły zgłosiła się mama, która chce przepisać dziecko do klasy drugiej – uczeń bez orzeczenia z rejonu szkoły, który uczy się obecnie w szkole prywatnej i nie ubiegał się o przyjęcie podczas rekrutacji dwa lata temu, ale mama zmieniła zdanie co do szkoły.
Wydział Edukacji do którego zwróciłem się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu odpowiada, powołując się na przepisy (art. 130 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo Oświatowe), że dyrektor szkoły ma ustawowy obowiązek przyjęcia dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły. Informuje jednocześnie, że ustawa nie przewiduje, aby w zaistniałej sytuacji organ prowadzący mógł wskazać inną szkołę, w której uczeń będzie spełniał obowiązek szkolny.
Przywołane wyżej przepisy wykluczają się! Co mogę zrobić w tej sytuacji, aby nie działać wbrew prawu i nie rozwiązać oddziału integracyjnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe