Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
Zmiana wymiaru etatu (nawet na korzyść nauczyciela), to zmiana warunków pracy. Potrzebne będzie równiez w tym przypadku porozumienie stron umowy (aneks, który nauczyciel musi podpisać). Może się zdarzyć, ze nauczyciel nie wyrazi zgody na zwiększenie wymiaru godzin, bo np. pracuje dodatkowo w innej szkole i takie zwiększenie pokrzyzowałoby mu plany. W takim przypadku dyrektor musiałby zastosować wypowiedzenie zmieniające, a to wymaga okresu wypowiedzenia (art. 42 § 1 kodeksu pracy).
Jeżeli chodzi o szczegółowy przydział konkretnych lekcji, to pierwszy taki przydział (projektowy) nauczyciele poznają w arkuszu organizacji, natomiast ten właściwy, który będzie obowiązywał od września, dyrektor podaje do wiadomości na pierwszym posiedzeniu rady pedagogicznej w sierpniu. Po zakończonej rekrutacji najczęściej konieczne jest sporządzenie aneksu do projektu organizacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedszkola potrzebuje urlopu bezpłatnego na okres 20.12-29.12.2017. Czy urlop przyznać do 29.12- piątek, czy do 31.12.2017- niedziela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzeniem reformy systemu edukacji, w okresie przejściowym (likwidacja gimnazjów) został uchylony art. 20 dla nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych w których w skład wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele są więc zatrudnieni w szkole podstawowej lub gimnazjum ( i taki angaż otrzymali) jednak wykonują pracę w obu szkołach. Czy dla tych nauczycieli ,,przypisanych'' jako miejsce zatrudnienia do gimnazjum w myśl nowego Prawa Oświatowego stosuje się art 20 w postaci jego uchylenia?
- Szkoła od 01 września będzie prowadzona przez osobę fizyczną, ale nadal będzie placówką publiczną. Część nauczycieli odchodzi na świadczenie kompensacyjne i chce dodatkowo pracować w szkole. Zatrudniając ich na umowę zlecenie nie będą oni podlegać Nadzorowi pedagogicznemu. Mam prośbę o Państwa interpretację takiej sytuacji.
- Czy nowo zatrudniona sekretarka (sekretarz) szkoły musi przedstawić dyrektorowi orzeczenie o niekaralności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracownika obsługi (pomoc nauczyciela), który ma już 3 umowę na czas określony, mam pytanie jaki musi mieć okres przerwy w zatrudnieniu u danego pracodawcy, aby można było go zatrudnić ponownie w tym samym miejscu, na tym samym stanowisku? Sytuacja musi być rozwiązane w ten sposób, gdyż szkoła nie ma pewności czy uczeń dla którego pomoc nauczyciela jest zatrudniona, będzie w szkole przebywał do jej ukończenia oraz czy po ukończeniu przez ucznia szkoły, będzie inny uczeń wymagający takiego rodzaju wsparcia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe