Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z wprowadzeniem reformy systemu edukacji, w okresie przejściowym (likwidacja gimnazjów) został uchylony art. 20 dla nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych w których w skład wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele są więc zatrudnieni w szkole podstawowej lub gimnazjum ( i taki angaż otrzymali) jednak wykonują pracę w obu szkołach. Czy dla tych nauczycieli ,,przypisanych'' jako miejsce zatrudnienia do gimnazjum w myśl nowego Prawa Oświatowego stosuje się art 20 w postaci jego uchylenia?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela, stosunek pracy z nauczycielem, w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej, nawiązuje się w zespole szkół. Akt mianowania i umowa o pracę powinny określać typy (rodzaje) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel (art. 14 ust. 2). Nauczyciele powinni więc być zatrudnieni w zespole szkół a nie w szkole podstawowej czy gimnazjum.
Pomimo powyższego, w związku z reformą oświaty, od 1 września 2017 r. zespoły szkół, w skład których wchodzi jedynie szkoła podstawowa i gimnazjum, stają się ośmioletnią szkołą podstawową - art. 191 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe. Na podstawie art. 249 ustawy, z dniem 1 września 2017 r. nauczyciele zatrudnieni w dotychczasowym zespole szkół (SP + GIMNAZJUM), z dniem przekształcenia, o którym mowa w art. 191 ust. 1, stają się nauczycielami ośmioletniej szkoły podstawowej. Pracownicy niepedagogiczni zespołu szkół również stają się pracownikami ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektor zespołu szkół, w terminie do dnia 15 maja w roku, w którym nastąpi przekształcenie, musi poinformować na piśmie wszystkich pracowników o tej zmianie.
Zgodnie z art. 227 ustawy, w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 art. 20 Karty Nauczyciela nie stosuje się do nauczycieli, o których mowa w art. 225 ust. 1 i 12 oraz art. 226 ust. 1, a więc nie tylko do nauczycieli gimnazjum, lecz również do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum. Ewentualne zwolnienia będą zatem dokonywane na podstawie przepisów ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zakład pracy obejmuje zespół szkolno-przedszkolny i halę widowiskowo-sportową. Zespół pracuje w systemie podstawowy od poniedziałku do piątku natomiast hala – siedem dni w tygodniu w systemie podstawowym. Jak ustalić warunki zatrudnienia pracownikom hali pracujących w soboty i niedziele przy zachowaniu 40 godzin tygodniowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, czy można wstrzymać wypłatę "trzynastki"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w szkole niepublicznej twierdzi, że nie ma obowiązku przygotowywania imprez szkolnych-bo za to mu się nie płaci. Jak rozwiązać ten problem, bo w każdej szkole muszą się odbywać uroczystości i imprezy zgodnie z harmonogramem-przygotowywane i realizowane poza godzinami pracy?Jak to zrobić w przypadku umowy o pracę,a jak przy zleceniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od września 2019 roku nauczyciel wygaszanego gimnazjum, który przejdzie w stan nieczynny i będzie pobierał z tego tytułu wynagrodzenie przez okres 6 miesięcy, może jednocześnie pracować i pobierać wynagrodzenie w innej szkole, w której znajdzie zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Woźna od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy okres ten powinien być zaliczony do pracowniczego stażu pracy? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe