Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
Nie.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Aby nauczyciel mógł prowadzić zajęcia gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej powinien przedstawić zaświadczenie z uczelni, że posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej. Studenci Akademii Wychowania Fizycznego w trakcie studiów mogli uzyskać dodatkowe kwalifikacje do prowadzenia tego typu zajęć. Jeśli jednak takiego zaświadczenia nie ma, powinien ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu gimnastyki korekcyjnej.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2004 r. – sygn. akt U 1/04 (Dz. U. Nr 122, poz. 1290) i pismem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 22 września 2004 r. skierowanym do wszystkich Kuratorów Oświaty kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach i placówkach posiada także osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy są jakieś podstawy prawne, aby nauczycielowi zatrudnionemu na podstawi mianowania przydzielić "czysty etat"- 18 godzin, a emerytowanemu nauczycielowi 20 godzin? Nadmieniam, że nie składam do dyrektora o wniosku o nieprzydzielenie mi godzin ponadwymiarowych.
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony (umowa na zastępstwo) od 01.09.2019 r. do 30.01.2021 r. Wykorzystał urlop wypoczynkowy w 2020 r. w okresie ferii zimowych i letnich. W 2021 roku wykorzystał urlop w czasie ferii zimowych (14 dni).
Czy w takim przypadku należy mu się ekwiwalent urlopowy? Jeżeli tak, to za jaki okres?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moja placówka liczy 105 dzieci. Czy od września wystarczy zatrudnienie pedagoga specjalnego oraz logopedy? Czy każda szkoła musi zatrudnić psychologa? Jaki jest minimalny wymiar godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od marca 2019 r. była na zwolnieniu lekarskim, następnie 24.10.2019 r. urodziła dziecko i była na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim łącznie 52 tygodnie, tj. od 24.10.2019 r. do 21.10.2020 r. Ile tygodni (ile dni) i do kiedy powinien trwać urlop uzupełniający?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może wyrazić zgodę na podział na grupy na zajęciach wychowania fizycznego w klasie trzeciej gimnazjum, jeżeli liczba uczniów w klasie wynosi 25?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe