Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można rozwiązać stosunek pracy od 1 września w trybie art.20 ust.1 pkt2 z nauczycielką zatrudnioną na podstawie mianowania, jeżeli wręczenie wypowiedzenia musiałoby nastąpić w czasie gdy nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym /czy w tej sytuacji obowiązują przepisy Kodeksu Pracy czy można stosować wyrok SN - uchwała z 7 grudnia 2006/
KN art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
Kp art. 41. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Uchwała z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2006 r. sprawy
z powództwa Danuty D. przeciwko Gimnazjum [...] w K. o zapłatę, na skutek zagad-
nienia prawnego przekazanego przez Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń
Społecznych w Krakowie z dnia 24 sierpnia 2006 r. [...]
"W końcowej części rozważań Sąd Okręgowy powołał również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 września 1996 r., I PRN 70/96 (OSNAPiUS 1997 nr 7, poz. 113), stwierdzający, że z uwagi na cel urlopu dla poratowania zdrowia, w trakcie trwania tego urlopu nie jest dopuszczalne rozwiązanie z nauczycielem stosunku pracy, o ile nie zachodzi całkowita likwidacja szkoł"y (...)
(...)wybór nauczyciela do zwolnienia z pracy w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela) nie może być dowolny oraz nie powinien naruszać zasady równego traktowania pracowników (nauczycieli) lub zakazu dyskryminacji (art. 112 i 183a k.p. w związku z art. 91c Karty Nauczyciela). W razie wymuszonej obiektywnie potrzeby redukcji zatrudnienia zwolnienie konkretnego nauczyciela z pracy powinno opierać się zatem na jednolitych dla wszystkich zatrudnionych kryteriach pozostawienia w zatrudnieniu nauczycieli o wyższych walorach zawodowo-dydaktycznych, co prowadzi do usprawiedliwionego rozwiązywania stosunków pracy z nauczycielami o niższych kwalifikacjach lub obniżonej sprawności czy przydatności zawodowej lub dydaktycznej, a nawet zdrowotnej (np. nauczycieli częściej korzystających ze zwolnień lekarskich)" (...)
"W dotychczasowym orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażane były w tej
kwestii rozbieżne stanowiska".
Reasumując, skoro rozbieżne stanowiska wyrażał Sąd Najwyższy, decyzja nie jest prosta, a przepisy niejednoznaczne. Dlatego przy podejmowaniu decyzji dyrektor powinien dokładnie przeanalizować sytuację szkoły, kwalifikacje nuaczycieli, wziąć pod uwagę walory zawodowo-dydaktyczne i - opierać się na obiektywnych przesłankach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór pisma informującego pracownia o przyjęciu wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron. Nauczyciel kontraktowy zatrudniony w szkole z Kodeksu Pracy ( szkoła publiczna prowadzona przez stowarzyszenie).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola prosi o urlop wypoczynkowy w trakcie trwania zajęć, czy muszę udzielić go w podanym terminie przez nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy urlopu nauczycieli szkoły podstawowej i przedszkola, w tym nauczycieli katechetów. Czy w tych placówkach przysługuje nauczycielom w ciągu roku szkolnego urlop bezpłatny? Jeśli tak, to w jakim wymiarze. Czy można odmówić jego udzielenia itp.?
- Czy w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na część etatu w placówkach nieferyjnych (międzyszkolny ośrodek sportowy) – jest to ich dodatkowe zatrudnienie (posiadają umowy na czas nieokreślony w szkole, która jest ich podstawowym miejscem pracy) – stosujemy przepisy o limicie zawieranych umów na czas określony? Nauczyciele zatrudniani są na okres roku szkolnego (od września do sierpnia) zgodnie z arkuszem organizacyjnym na dany rok szkolny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy udzielenia urlopu uzupełniającego. Nauczycielka w wyniku nieobecności spowodowanej chorobą, a później urlopem macierzyńskim i rodzicielskim nie wykorzystała łącznie 98 dni urlopu (za 2020 i 2021). Złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu w całości od 17.12.2021 r. Czy w takiej sytuacji, biorąc pod uwagę termin ferii w województwie lubelskim (14–27.02.2022) udzielenie urlopu w dniach 17.12.2021–13.02.2022 (59 dni) oraz 28.02–7.04.2022 (39 dni) będzie prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe