Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na część etatu w placówkach nieferyjnych (międzyszkolny ośrodek sportowy) – jest to ich dodatkowe zatrudnienie (posiadają umowy na czas nieokreślony w szkole, która jest ich podstawowym miejscem pracy) – stosujemy przepisy o limicie zawieranych umów na czas określony? Nauczyciele zatrudniani są na okres roku szkolnego (od września do sierpnia) zgodnie z arkuszem organizacyjnym na dany rok szkolny.
Przepisy dotyczące ograniczania zatrudnienia na czas określony, które wprowadzają limit zawieranych umów na czas określony albo limit czasu, w jakim pracownik może świadczyć pracę w ramach zatrudnienia okresowego, stosuje się do każdego stosunku pracy, niezależnie od tego czy stosunek pracy obejmuje zatrudnienie w pełnym czy niepełnym wymiarze. Celem wprowadzenia tych przepisów była ochrona pracownika przed długotrwałym zatrudnieniem na czas określony, które wiąże się z niepewnością pracownika co do jego sytuacji materialnej. Uprawnienia pracownicze powiązane są ze stosunkiem pracy, a nie z osobą pracownika, przysługują odrębnie w każdym z nawiązanych stosunków pracy. Oznacza to, że każdy stosunek pracy jest odrębnym bytem prawnym, z takimi samymi prawami i obowiązkami.
Jednocześnie rozróżnienie pomiędzy podstawowym miejscem pracy a dodatkowym miejscem pracy w przypadku nauczycielskiego stosunku pracy ma znaczenia dla ustalania m.in. wysokości dodatku służbowego, nagrody jubileuszowej czy też odprawy emerytalnej. Za każdym jednak razem przepisy prawa muszą wskazać na szczególną sytuację pracownika – nauczyciela, który wykonuje pracę u co najmniej dwóch pracodawców.
W przypadku przepisów dotyczących limitowania zatrudnienia na czas określony nie wprowadzono jednakże wyłączeń od stosowania tych przepisów, na przypadki w których umowa o pracę zawarta na czas określony po spełnieniu przesłanek ustawowych miałaby się przekształcić w umowę zawartą na czas nieokreślony.
Reasumując do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umów o pracę na czas określony, w przypadku w którym umowy zawarte na czas określony są realizowane w ramach dodatkowego miejsca pracy, należy stosować przepisy dotyczące limitowania zatrudnienia na czas określony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, w pierwszej kolejności powinnam, jako dyrektor podstawówki, przydzielić godziny i zapewnić etaty swoim nauczycielom? Czy muszę ograniczyć nauczycielom szkoły podstawowej etaty, żeby zapewnić pracę nauczycielom włączanego gimnazjum?
- 1.Jaką średnią urlopową uwzględnić w podstawie do naliczenia odprawy emerytalnej dla nauczyciela przechodzącego na świadczenie kompensacyjne 10 września?; 2.Czy umowa okresowa zawarta z nauczycielem na rok szkolny np.3 września powinna być zawarta do 30 czerwca (w placówce nieferyjnej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady zatrudnienia w szkole asystenta i nauczyciela wspomagającego?/podstawy prawne/
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2010r. na czas nieokreślony urodziła dziecka 26.07.2012. i przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim od 26.07.2012r. do 09.01.2013r. oraz urlopach wypoczynkowych uzupełniających, a od 11.03.2013r. do 30.06.2013r. na urlopie wychowawczym. Od 01.09.2016r. chce skorzystać z urlopu wychowawczego na to dziecko. Kiedy musi złożyć wniosek i jakie dokumenty oraz jak długo może być na urlopie wychowawczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam W szkole organizowane są zajęcia rewalidacyjne dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym. Jakie kwalifikacje i jakie kursy musi mieć nauczyciel do prowadzenia tych zajęć?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe