Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można w jednym roku kalendarzowym wystawić nauczycielowi ocenę za pracę za okres stażu (dyplomowany) i za pracę?
NIE. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od daty dokonania poprzedniej oceny pracy lub oceny dorobku zawodowego za okres stażu.Dwa rodzaje oceny pracy nauczyciela
Praca nauczyciela może być oceniana w dwojaki sposób. Może być to ocena pracy na podstawie art. 6a stosowana wobec wszystkich nauczycieli oraz ocena dorobku zawodowego dokonywana na podstawie art. 9c ust. 6 w stosunku do nauczycieli ubiegających się o uzyskanie stopnia awansu zawodowego.
Ocena pracy nauczyciela
Ocena pracy nauczyciela, określona w art. 6a KN dokonywana jest z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek:
- nauczyciela;
- organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
- organu prowadzącego szkołę;
- rady szkoły;
- rady rodziców.
Jeżeli w danej szkole nie została powołana rada szkoły – prawo do wnioskowania o dokonanie oceny pracy wykonuje rada pedagogiczna, która normalnie nie jest do tego uprawniona.
Oceny pracy w trybie art. 6a KN nie dokonuje się w odniesieniu do nauczycieli stażystów. W ich przypadku ocenie podlega dorobek zawodowy osiągnięty w okresie stażu. Dokonuje jej dyrektor szkoły po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu oraz po zasięgnięciu opinii rady rodziców.
Ocena dorobku zawodowego za okres stażu
W przypadku nauczyciela mianowanego, który ubiega się o stopień nauczyciela dyplomowanego, przedkłada on dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Dyrektor, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem i przed ustaleniem oceny dorobku zawodowego za okres stażu, zasięga opinii rady rodziców. Po określonym terminie dokonuje oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego.
Ocena pracy nauczyciela może być dokonana nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego za okres stażu
W celu zapobieżenia zbyt częstemu ocenianiu, które mogłoby przerodzić się nawet w środek represyjny, w Karcie Nauczyciela wprowadzono pewne ograniczenie czasowe stosowania tego środka. W przepisach bowiem jest mowa o terminie, przed upływem którego niedopuszczalne jest dokonanie ponownej oceny. Wynosi on co najmniej jeden rok od poprzedniej oceny lub oceny dorobku zawodowego nauczyciela dokonanej w ramach postępowania o uzyskanie stopnia awansu zawodowego.
W przepisach bowiem jest wyraźnie określone, że ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego za okres stażu (art. 6a ust. 1 Karty Nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Problem mój pojawił się z n-lem, którego przedstawię przebieg pracy. Pani X zatrudniona została w 2012 r. w oddziale przedszkolnym w wymiarze 20/25 na czas określony. Następną umowę p. była dyrektor szkoły podpisała z n-lką na czas określony (3 lata) w pełnym wymiarze. Następną umową była również umowa na czas określony (1 rok). Dnia 01.09.2016 podpisano z n-lem kolejną umowę na czas określony (1 rok) czyli do 31.08.2017 r. W kwietniu 2017 r. p.urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim. Poprzednia dyrektorka wystawiła świadectwo pracy, które zostało wysłane w ciągu 7 dni. Pani n-lka domaga się zatrudnienia na czas nieokreślony z dniem 01.09.2017r. Proszę o wykładnię prawną tej trudnej i zawiłej dla mnie sytuacji. Bardzo proszę o pilną odpowiedź i ewentualnie wzór aneksu do zawartej wcześniej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony wymiar 22/18 w tym 6 godzin rewalidacji jak przeliczyć nadgodziny dla tego nauczyciela. czy będą to godziny rewalidacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Medycyna pracy - badania pracowników niepedagogicznych. Proszę o opinię czy osoby zatrudnione na stanowiskach woźnych powinny być kierowane na badania sanitarno - epidemiologiczne (obsługa stołówki polegająca na pomocy dzieciom przy odbieraniu posiłków i sprzątaniu pomieszczenia "jadalni" oraz osoby sprzątające pomieszczenia sanitarne).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy premia uznaniowa, przyznawana co miesiąc pracownikom obsługi w przedszkolu, powinna być wliczana do wynagrodzenia brutto, jako wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli do 2250,00 zł.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi pracującemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem do 14 roku życia jeżeli współmałżonek jest rolnikiem i płaci składki KRUS? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe