Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel, który pełnił funkcję w samorządzie otrzymuje na ten czas urlop bezpłatny. Możliwość udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia, zależy od tego, czy...

PORADA PRAWNA

19 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy nauczyciel delegowany wcześniej ze szkoły do pełnienia funkcji wójta gminy (2 kadencje) może dostać urlop dla poratowania zdrowia? Byłby to już drugi urlop tego nauczyciela. Przez ostatnie 8 lat pełnił funkcje wójta i nie ma bezpośrednio przed prośbą o urlop wymaganego 7 letniego stażu pracy na stanowisku nauczyciela.

Nauczyciel, który pełnił funkcję w samorządzie otrzymuje na ten czas urlop bezpłatny. Możliwość udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia, zależy od tego, czy wcześniej nauczyciel korzystał już z takiego urlopu. Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela pierwszy urlop zdrowotny przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole. Do okresu tego wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy (np. bezpłatny), trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. 

Jeżeli zatem nauczyciel zamierza pierwszy raz skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, tylko 6 miesięcy urlopu bezpłatnego będzie można mu wliczyć do siedmioletniego okresu pracy w szkole. Pozostały okres przebywania na urlopie bezpłatnym musi przepracować w szkole.

W przypadku kolejnych urlopów zdrowotnych powyższe zasady nie obowiązują. Wystarczy, że nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony a przerwa między jednym a drugim urlopem wynosi co najmniej 1 rok.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT