Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel który ukończył kurs z zakresu terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w klasie ogólnodostępnej z uczniem, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową?
Nauczyciel, który ukończył kurs terapii pedagogicznej NIE MOŻE prowadzić zajęć rewalidacyjnych z uczniami niepełnosprawnymi, bez względu na rodzaj ich niepełnosprawności. Rodzaj zajęć rewalidacyjnych z w/w uczniem powinien być określony w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeśli mają to być zajęcia usprawniające wyłącznie jego niepełnosprawność ruchową – to powinien je prowadzić nauczyciel posiadający kwalifikacje z gimnastyki korekcyjnej lub rehabilitacji ruchowej dzieci. Jeśli ma to być usprawnianie dysfunkcji i zaburzeń mowy ucznia – to te zajęcia powinien prowadzić logopeda. Wspomniany w pytaniu nauczyciel ma jedynie kwalifikacje do prowadzenia terapii pedagogicznej, np. w formie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w ramach udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wtedy zakres jego obowiązków określać będzie rozporządzenie MEN w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Urlop wychowawczy nauczyciela w latach 1987–1992 w świadectwie pracy z 2020 r. Nauczycielka w okresach 16.02.1987 r. –23.11.1988 r. oraz 2.03.1989 r.–31.08.1992 r. przebywała na urlopach wychowawczych (na dwoje dzieci). Będąc na urlopie wychowawczym udzielonym na okres 16.02.1987 r. –31.08.1990 r. na pierwsze dziecko, urodziła drugie dziecko i skorzystała z urlopu macierzyńskiego na to drugie dziecko w okresie 24.11.1988 r.–01.03.1989 r. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nadal wykorzystywała urlop wychowawczy na pierwsze dziecko (od 2.03.1989 r. do 31.08.1990 r.). Po wykorzystaniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko wykorzystała urlop wychowawczy na drugie dziecko (od 1.09.1990 r. do 31.08.1992 r.). Łącznie na urlopach wychowawczych na oboje dzieci przebywała przez okres 5 lat 3 miesięcy i 8 dni. Pytania: 1. Czy w związku z tym, iż były to urlopy wychowawcze udzielone przed 1999 r., należy je ująć zarówno w ust. 6 pkt 5, jak i ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy? 2. Czy okres urlopu macierzyńskiego należy ująć w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy (jako okres nieskładkowy)? 3. W jaki konkretnie sposób wpisać urlop wychowawczy w ust. 6 pkt 5 świadectwa pracy – czy podawać jego części (jeśli tak, to dwie, tj. przed urlopem macierzyńskim i po, czy trzy, tj. dwie części na pierwsze dziecko i jedna część na drugie?), zaznaczać okresy urlopu z podaniem, która część na które dziecko (czy wymieniać dzieci z imienia i nazwiska?)? Jaką podstawę prawną udzielenia urlopu wpisać w tym punkcie świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany (17 lat pracy) zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w roku szkolnym 2014/2015 dostał ograniczenie z przyczyn organizacyjnych do ½ etatu. Czy w przypadku niewyrażenia zgody i po otrzymaniu wypowiedzenia nauczyciel może zwrócić się z prośbą o urlop dla poratowania zdrowia np. w sierpniu? Czy po wyrażeniu zgodny na ograniczenie etatu należy się w sierpniu urlop dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile przysługuje urlopu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie art.7 ust 1 pkt a ustawy o systemie oświaty zatrudnionemu od 01.09.2018r. do 30.04.2019r. (klasa maturalna)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający następujące kwalifikacje: mgr pedagogika specjalność logopedia, studia podyplomowe oligofrenopedagogikii, neurologopedii, surdopedagogikii i terapii pedagogicznej, może być zatrudniony jako nauczyciel i wychowawca klasy pierwszej w szkole podstawowej specjalnej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zastępstwa w klasie integracyjnej! Czy w czasie nieobecności jednego z nauczycieli, wiodącego lub wspomagającego spowodowanej np. chorobą dłuższą lub krótszą oraz np. urlopem okolicznościowym muszą (powinny być) organizowane zastępstwa za nieobecnego nauczyciela, komu można je powierzyć?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe