Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel wyjeżdżający z uczniami na pięciodniową wycieczkę traci prawo do wynagrodzenia za planowane godziny ponadwymiarowe? Jeżeli tak, to wynagrodzenie nauczyciela ulegnie pomniejszeniu nie z jego winy? W jaki sposób zrekompensować nauczycielowi poniesioną stratę finansową. Zwiększenie dodatku motywacyjnego nie jest możliwe.
Zgodnie z art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe określa organ prowadzący w drodze regulaminu. Jeżeli regulamin taki zakłada, że wynagrodzenie przysługuje jedynie za faktycznie zrealizowane, przydzielone nauczycielowi zajęcia, wówczas w tygodniu, w którym nauczyciel przebywał z dziećmi na wycieczce, godzin ponadwymiarowych nie zrealizował.
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Podczas wycieczki szkolnej nauczyciel wykonuje inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, a te zalicza się do ogólnego czasu pracy nauczycieli, który nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo. Aby uniknąć przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy, należy zapewnić odpowiednią liczbę opiekunów wycieczki. Gdyby wycieczka szkolna obejmowała dni wolne (sobota, niedziela), nauczycielowi przysługiwałyby w pierwszej kolejności dni wolne, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zamiast dnia wolnego - odrębne wynagrodzenie, obliczane jak za godziny ponadwymiarowe.
Za zaangażowanie w realizację czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły, nauczycielowi można przydzielić dodatek motywacyjny (w opisanym przypadku - zwiększyć go od nowego okresu). Dyrektor szkoły ma również możliwość udzielenia nauczycielowi nagrody dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony na 17/18- umowa o pracę na czas nieokreślony. Od połowy września "zwolniła się" jedna godzina, ale tylko do końca roku szkolnego. Czy jest obowiązek zmienienia mu formy zatrudnienia poprzez mianowanie?
- Nauczyciel jest zatrudniony jednocześnie w dwóch szkołach. W mojej placówce pracuje na podstawie umowy o pracę i jest to jego główny zakład pracy. Z tytułu opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługują dwa dni wolne. Czy nauczyciel powinien wziąć jeden dzień wolny u mnie, a drugi w innej szkole? Czy z każdego stosunku pracy może wykorzystać dwa dni urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pomoc nauczyciela powinna mieć zaświadczenie o niekaralności, tak jak nauczyciele?
- Nauczyciel dyplomowany miał kolejną umowę o pracę na czas określony / do 31.08.2014r./, nie stawiał się na posiedzenia Rady Pedagogicznej /od 16.09.2013r./, wiedział o posiedzeniu RP w sierpniu 2014r. Nauczyciel z dniem 08.09.2014r. napisał pismo, że zgłasza gotowość niezwłocznego podjęcia pracy z mocy kolejnej umowy na czas określony. Nadmieniam, iż nauczyciel w dniu 05.09.2014r. odebrał świadectwo pracy - to był jedyny kontakt nauczyciela ze szkołą od czerwca 2014r.
Czy pracodawca miał prawo nie zatrudnić w/w nauczyciela od 01.09.2014r. na czas nieokreślony mimo, że nauczyciel nie był zainteresowany podpisaniem nowej umowy o pracę do czasu napisania pisma o gotowości podjęcia pracy tj. 08.09.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić czy nauczyciel, który ma uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego może skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia? Według mnie tak, gdyż świadczenie nie jest emeryturą, ale pojawiły się wątpliwości ze strony urzędu. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe