Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (umiarkowany) może odmówić korzystania z obniżonego pensum? Zgodnie z zapisem KN art 42a nauczycielowi z niepełnosprawnością od 1 września 2018 obniża się tygodniowy wymiar obowiązków, co skutkuje również nie przyznaniem godzin ponadwymiarowych.
Sama rezygnacja nauczyciela ze stosowania do niego art. 42a ust. 1a i ust. 3 KN jest niewystarczająca. Na swój wniosek, złożony na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.), nauczyciel będzie mógł zwrócić się do dyrektora o skierowanie do lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne, aby na koszt pracodawcy uzyskać zgodę na odstąpienie od stosowania przepisów art. 15 ww ustawy (co będzie równoznaczne z niestosowaniem także przepisów art. 42a KN). Po uzyskaniu takiej zgody nauczyciel nie będzie korzystał z obniżki pensum i ogólnego wymiaru czasu pracy oraz może realizować godziny ponadwymiarowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w trakcie roku szkolnego podniósł swoje kwalifikacje poprzez udział w kursie kwalifikacyjnym. Od nowego roku szkolnego 2020/2021 nauczyciel będzie pracował w tej szkole tylko na 4/18 etatu, gdyż przechodzi do innej placówki. Kurs dotyczy przedmiotu, którego będzie uczył w szkole, z której odchodzi. Czy taki nauczyciel może otrzymać zwrot kosztów za kurs jeszcze w tym roku szkolnym, jeżeli umowa z dyrektorem szkoły zawiera zapis, że nauczyciel musi przez trzy kolejne lata pracować w szkole, z której ma dofinansowanie oraz dofinansowanie przysługuje nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na co najmniej ½ etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony jest w szkole na 10/18 etatu na czas nieokreślony. W roku szkolnym 2011/12 zwiększono mu liczbę godzin ze względu na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela oraz 2 godziny nauczania indywidualnego. Jak zapisać te zmiany w umowie o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje jakiś przepis, który określa godziny funkcjonowania opieki świetlicowej podczas dni dyrektorskich. Dodam, że na co dzień szkoła funkcjonuje w godzinach 6:30-17:00, a zajęcia dydaktyczne są od 8:00-14:35. Czy szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę aż do godziny 17?
- Czy zatrudnienie na etat i w wymiarze co najmniej połowy etatu umożliwia skorzystanie z określonych uprawnień, podobnie jak zatrudnienie w kilku szkołach (przedszkolach) w mniejszym wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy pracuje w szkole na czas określony już 3 lata. Co roku zawierana była umowa na czas określony. Czy teraz mam go zatrudnić na czas nieokreślony? Ma zaplanowanych 16 godzin lekcji (zgodnie z kwalifikacjami).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe