Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania z 36 letnim stażem pracy planujący odejść na świadczenie kompensacyjne czy może z art. 20 KN? Nauczyciel od 2002r. uzupełnia etat w innej szkole na terenie gminy. Na jakiej podstawie może obecnie nie wyrazić zgody na uzupełnianie etatu? W roku szkolnym 2017/2018 w szkole macierzystej ma 12/18 etatu, a w roku szkolnym 2018/2019 jest planowany na 13/18 etatu.
Nauczyciel, który otrzyma wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych, o których mowa w art. 20 KN, jeśli spełni pozostałe ustawowe wymogi, może przejść na świadczenie kompensacyjne (art. 4 ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz.U. z 2018 r., poz. 128). W okresie do dnia 31 sierpnia 2019 r. na podstawie art. 220 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony obowiązek podjęcia pracy w innej szkole na tym samym stanowisku (bez konieczności uzyskania zgody nauczyciela; dotyczy to sytuacji pracy z tym samym wymiarem pensum) lub - za jego zgodą - na innym stanowisku (czyli z innym wymiarem pensum niż dotychczasowe), w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Nauczyciel z pensum 18-godzinnym, który w innej szkole na podstawie zobowiązania do uzupełniania pensum również miałby realizować pensum 18-godzinne, nie może odmówić organowi prowadzącemu realizacji jego decyzji, ponieważ żaden przepis nie przyznaje nauczycielowi takiego uprawnienia. Odmowa może jedynie dotyczyć powierzenia w innej szkole zajęć z innym wymiarem pensum, a wówczas przez odesłanie do z art. 22 ust. 1 KN nauczyciel będzie otrzymywał wynagrodzenie za część etatu realizowaną w dotychczasowej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące wyliczenia wymiaru urlopu. W szkole nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o kodeks pracy. Podstawą jest 40-godzinny tryb pracy, jednak pensum wynosi 20 godzin. Pozostały czas to czas na zajęcia opiekuńcze i pracę w domu/szkole. Jest to czas nieewidencjonowany. Jak mam obliczyć wymiar godzinowy urlopu pracownika zatrudnionego na niepełny wymiar etatu, np.: nauczyciel pracuje we wtorki (2 godziny), środy (3 godziny). Daje to pięć godzin lekcyjnych - 1/4 pensum. Bierze tydzień urlopu. Jest to 5 godzin lekcyjnych, jednak pół etatu zakłada także dodatkowe 5 godzin nieewidencjonowane. Jak wobec tego rozliczyć te godziny? Czy od puli pozostałego urlopu odejmuję 5 czy 10 godzin? A jeśli 10 godzin, to jak mam to rozpisać? Na które dni? Czy mogę założyć, że nieewidencjonowane godziny są przepracowane w dni w które nauczyciel nie pracuje? Czy liczyć podwójnie w dni, w które pracuje? A jeśli tak, to czy mogę policzyć np. 12 godzin w dniu, gdy nauczyciel ma 6 godzin lekcyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w umowie o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym mogę zamieścić zapis zatrudnienia na stanowisku nauczyciela o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć (zajęcia świetlicowe i dydaktyczne) w wymiarze 1/2 etatu. Czy muszę określić również pensum tj. 5/18 i 6/26.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2020 r. Nauczyciel zatrudniony w szkole od kilku lat od 1.01.2020 r. do 31.08.2020 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1.09.2020 r. wrócił do wykonywania pracy. Czy należy mu się 13-tka za 2020 r.? Czy może mieć w tym przypadku znaczenie fakt, że szkoła od 1.09.2020 r. weszła w skład zespołu szkolno-przedszkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony do 11.5.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, następnie do 31.08.2018r. na urlopie uzupełniającym.
09.08.2018r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od 01.09.2018r. do 31.08.2020r. W dniu 23.08.2018r. poinformowała telefonicznie dyrektora szkoły, że jest w ciąży i będzie na zwolnieniu lekarskim i złoży wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego. Moje pytanie czy nauczyciel może złożyć złożyć wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego i w jakim terminie i być na zwolnieniu lekarskim.
Za w/w nauczyciela dyrektor chciał zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas nieobecności nauczyciela- urlop wychowawczy tj. od 01.09.2018r. do 31.08.2020r.
W związku ze zmianą i rezygnacją nauczyciela z urlopu wychowawczego i przebywaniem na zwolnieniu lekarski za którego miał być zatrudniony nauczyciel, moje pytanie jak możemy teraz zatrudnić tego nauczyciela. Czy umowa ma być na czas określony za zastępstwo tj. od 01.09.2018 r. na czas nieobecności nauczyciela ale nie dłużej niż do 19.06.2018 r. czy inaczej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Od dnia 1.09.2017r. zatrudniamy w szkole ponadgimnazjalnej nauczycielkę - emerytkę, która w dniu rozpoczęcia pracy udokumentowała swój staż pracy na 18 lat.
W dniu 18.03.2019r. dostarczyła dokumenty potwierdzające jej zatrudnienie na okres 15 lat i 4 miesiące, co łącznie daje 33 lata i 4 miesiące.
Czy od miesiąca marca powinnam wstecz, do momentu zatrudnienia wyrównać nauczycielce dodatek stażowy?
2. Od 5 lat zatrudniamy w niepełnym wymiarze godzin (jako nauczyciela) policjanta, który od połowy stycznia przeszedł na policyjną emeryturę. W lutym dostarczył świadectwo służby na 28 lat. Czy z chwilą dostarczenia świadectwa powinnam wyrównać trzy lata wstecz dodatek stażowy, czy zwiększyć go od chwili dostarczenia dokumentów.
Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej w przypadku wyrównania. Spotkałam się różnymi opiniami.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe