Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące wyliczenia wymiaru urlopu. W szkole nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o kodeks pracy. Podstawą jest 40-godzinny tryb pracy, jednak pensum wynosi 20 godzin. Pozostały czas to czas na zajęcia opiekuńcze i pracę w domu/szkole. Jest to czas nieewidencjonowany. Jak mam obliczyć wymiar godzinowy urlopu pracownika zatrudnionego na niepełny wymiar etatu, np.: nauczyciel pracuje we wtorki (2 godziny), środy (3 godziny). Daje to pięć godzin lekcyjnych - 1/4 pensum. Bierze tydzień urlopu. Jest to 5 godzin lekcyjnych, jednak pół etatu zakłada także dodatkowe 5 godzin nieewidencjonowane. Jak wobec tego rozliczyć te godziny? Czy od puli pozostałego urlopu odejmuję 5 czy 10 godzin? A jeśli 10 godzin, to jak mam to rozpisać? Na które dni? Czy mogę założyć, że nieewidencjonowane godziny są przepracowane w dni w które nauczyciel nie pracuje? Czy liczyć podwójnie w dni, w które pracuje? A jeśli tak, to czy mogę policzyć np. 12 godzin w dniu, gdy nauczyciel ma 6 godzin lekcyjnych?
Prawidłowe zatrudnienie nauczycieli powinno polegać na ustaleniu dla nich obowiązującego rozkładu czasu pracy nie tylko wykonywanej w ramach pensum, ale również w zakresie pozostałych obowiązków, ponieważ urlopu udziela się w wymiarze godzinowym w dniach i godzinach pracy (łącznie z tytułu wykonywania wszystkich obowiązków nie więcej niż 8 godzin dziennie, czyli nie można przyjąć 12 godzin dziennie) – art. 129 § 1, § 3, § 4 pkt 1, art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917. Jeśli nauczyciel jest zatrudniony na ¼ etatu, tygodniowo ma do przepracowania 10 godzin, w tym 5 godzin pensum. Przy tak niewielkim tygodniowym wymiarze godzin można zarówno przyjąć, że nauczyciel pracuje 2 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie albo że pozostałych 5 godzin realizuje w jakichś innych dniach, natomiast aby uniknąć sporów co do dni i godzin pracy oraz sposobu rozliczania urlopu, należałoby ustalić w umowie o pracę stałe godziny pracy lub układać dla nauczyciela zmienny rozkład czasu pracy na okres rozliczeniowy lub krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób uzupełnić w aktach osobowych brakującą umowę o pracę na czas nieokreślony? Pracownik ostatni aneks do umowy ma do 31 sierpnia 2002r. Od tego czasu pracuje nadal. Ja jestem dyrektorem od 2 lat. Proszę o wzór.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie wymagania powinien spełniać przyszły szef kuchni internatu. Jakie procedury muszą zostać zrealizowane przez szkołę. Kto jest odpowiedzialny dyrektor szkoły czy kierownik internatu za ich realizacje. W internacie mieszka młodzież szkolna około 100 osób.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jak powinna brzmieć treść uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę z nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przyczyna wypowiedzenia: zmniejszenie liczby oddziałów w gimnazjum i brak godzin dydaktycznych możliwych do realizacji, zgodnych z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami?; 2. W szkole zmniejszyła się liczba oddziałów, a tym samym liczba godzin zajęć j. polskiego, do którego nauczyciel posiada kwalifikacje. Jednak w projekcie organizacyjnym na kolejny rok szkolny dyrektor uwzględnił zajęcia świetlicy, jako godziny ponadwymiarowe dla innych nauczycieli. Czy w takiej sytuacji dyrektor może zwolnić nauczyciela mianowanego, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, czy też powinien zaplanować dla takiego nauczyciela przynajmniej 1/2 etatu, które realizowałby jako wychowawca świetlicy?; 3.Czy brak zawiadomienia przez dyrektora szkoły organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi pracy uniemożliwia zwolnienie takiego nauczyciela? W szkole do związków zawodowych należy tylko 7 nauczycieli. Czy w takiej sytuacji, gdy organizacja liczy poniżej 10 członków dyrektor ma obowiązek powiadomienia zakładowej organizacji związkowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak dokonać przeniesienia dokumentów z części "A" do "B" w teczce akt osobowych, które kiedyś były źle wpięte?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić w szkole podstawowej jako opiekuna w świetlicy szkolnej nauczyciela, który uczył w innej szkole języka rosyjskiego, a w szkole, do której ubiega się o zatrudnienie j.rosyjskiego dzieci nie uczą się?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe