Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony przez mianowanie lub na podstawie Karty Nauczyciela może w trakcie roku szkolnego uzyskać 1 lub 2 dni płatnego urlopu w związku z potrzebami załatwienia spraw lub w wyniku zajścia pilnych okoliczności?
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz.1762) nie precyzuje, jakie inne zwolnienia od pracy mogą nauczycielom przysługiwać, czy oraz jakie wynagrodzenie powinni otrzymać z tego tytułu. W związku z powyższym istnieje konieczność pomocniczego zastosowania przepisów kodeksowych. Zgodnie bowiem z art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320).
Przepis art. 298(2) KP wskazuje ogólnie, że nieobecność w pracy podlega usprawiedliwianiu, a pracownikom przysługują zwolnienia od pracy w określonych przypadkach, za czas których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Na podstawie tego przepisu zostało więc wydane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, które to – poprzez wskazany wyżej art. 91c KN ma również zastosowanie do nauczycieli.
Zwolnienia od pracy są określone w rozdziale 2 rozporządzenia. Najczęściej spotykane to – określone w § 15 – zwolnienia od pracy z przyczyn osobistych, przysługujące każdemu pracownikowi. Te zwolnienia nazywane są niekiedy – choć niezupełnie prawidłowo – „urlopem okolicznościowym”. Zwolnienia te nie mają jednak charakteru urlopów i nie są zaliczane do wymiaru urlopu przysługującego nauczycielowi. Bez znaczenia jest też feryjny, czy nieferyjny charakter placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W grudniu jeden z nauczycieli odszedł z pracy, czy powinnam zmienić arkusz organizacyjny i czy aneks do arkusza powinien być przedstawiony na radzie pedagogicznej? Ja jako dyrektor mam zniżkę godzin do 8, ile nadgodzin mogę mieć w świetle przepisów?
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel prowadzący w szkole ponadgimnazjalnej rewalidację? Według sugestii organu prowadzącego powinien to być tylko specjalista, czyli np. surdopedagog, tyflopedagog, logopeda. W przepisach prawnych dotyczących wymaganych kwalifikacji nie ma podane, jakie kwalifikacje konkretnie ma mieć nauczyciel prowadzący rewalidację. W rozporządzeniu z 2013 r. mówi się, że pomoc psychologiczno-pedagogiczną udzielają nauczyciele i specjaliści. Mam problem, czy nauczyciel który ukończy studia podyplomowe w wymiarze 350 godzin "Rewalidacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi" spełni wymogi odnośnie posiadanych kwalifikacji?
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na zastępstwo do 31.08.2011r. Otrzymałam informację, z Prokuratury Rejonowej , że został oskarżony o popełnienie przestępstwa określonego w art.286 par 1k.k.Istnieją przesłanki aby zatrudnić go od 1.09.2011 na kolejny rok na zastępstwo. Czy mogę z taka osobą podpisać umowę o pracę w charakterze nauczyciela??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może zlecać nauczycielowi dodatkowe zadania. np. przygotowanie harmonogramu zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez wszystkich nauczycieli w szkole, czy też opracowanie kalendarza imprez szkolnych. Czy nie jest to naruszenie granic podporządkowania i pracownik może odmówić wykonania takich czynności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana (staż pracy 30 lat, zatrudniona na podstawie mianowania) w roku szkolnym 2015/2016 miała ograniczony wymiar zatrudnienia do 13/18 na podstawie art. 22 Karty Nauczyciela. Ograniczenie przypadało na okres wrzesień 2015-styczeń 2016. Od lutego 2016 r., w związku z długotrwałym zwolnieniem lekarskim innej nauczycielki miała w zastępstwie przydzielone godziny do pełnego pensum - 18 godzin do dnia 24 czerwca 2016 r. Od 25 czerwca 2016 r. , w związku z powrotem nauczycielki do pracy (zakończenie zwolnienia lekarskiego), ponownie powróciła do pensum 13/18. Czy okres 7 lat pracy przypadający przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia powinien być w pełnym wymiarze? Czy w związku z powyższym ograniczeniem zatrudnienia spełnia warunki do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w roku szkolnym 2016/2017? W organizacji pracy szkoły na rok 2016/2017 ma przydzielone 18/18 godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe