Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz.1762) nie precyzuje, jakie inne zwolnienia od pracy mogą nauczycielom przysługiwać, czy oraz...

PORADA PRAWNA

30 grudnia 2022 Kadry

Czy nauczyciel zatrudniony przez mianowanie lub na podstawie Karty Nauczyciela może w trakcie roku szkolnego uzyskać 1 lub 2 dni płatnego urlopu w związku z potrzebami załatwienia spraw lub w wyniku zajścia pilnych okoliczności?

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz.1762) nie precyzuje, jakie inne zwolnienia od pracy mogą nauczycielom przysługiwać, czy oraz jakie wynagrodzenie powinni otrzymać z tego tytułu. W związku z powyższym istnieje konieczność pomocniczego zastosowania przepisów kodeksowych. Zgodnie bowiem z art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320).

Przepis art. 298(2) KP wskazuje ogólnie, że nieobecność w pracy podlega usprawiedliwianiu, a pracownikom przysługują zwolnienia od pracy w określonych przypadkach, za czas których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Na podstawie tego przepisu zostało więc wydane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, które to – poprzez wskazany wyżej art. 91c KN ma również zastosowanie do nauczycieli.

Zwolnienia od pracy są określone w rozdziale 2 rozporządzenia. Najczęściej spotykane to – określone w § 15 – zwolnienia od pracy z przyczyn osobistych, przysługujące każdemu pracownikowi. Te zwolnienia nazywane są niekiedy – choć niezupełnie prawidłowo – „urlopem okolicznościowym”. Zwolnienia te nie mają jednak charakteru urlopów i nie są zaliczane do wymiaru urlopu przysługującego nauczycielowi. Bez znaczenia jest też feryjny, czy nieferyjny charakter placówki.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT