Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący (wójt, burmistrz,prezydent) może, po wygranym konkursie na stanowisko dyrektora szkoły (bezwzględną większością głosów), powołać dyrektora na okres krótszy niż 5 lat?
Zasadą jest, że osobie, która wygrała konkurs na stanowisko dyrektora publicznej szkoły, stanowisko kierownicze powierza się na okres 5 lat szkolnych. Wyjątkiem natomiast jest powierzenie tego stanowiska na okres krótszy, minimalnie jednak na 1 rok szkolny (art. 36a ust. 13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Musi jednak zachodzić „uzasadniony przypadek” - np. zmiany organizacyjne, negatywna ocena pracy i zachowania kandydata przed rozstrzygnięciem konkursu, itp., które usprawiedliwiają krótsze powierzenie stanowiska osobie spełniającej wymogi konkursowe, w tym posiadającej kwalifikacje. Przy tym zaistnienie „uzasadnionego przypadku” musi zostać konkretnie i szczegółowo uzasadnione przez organ prowadzący, ponieważ decyzja podlega kontroli przez organ nadzoru i sąd administracyjny. Organ prowadzący powinien również dysponować dowodami, które w razie kontroli potwierdzą zasadność jego stanowiska (por. np. wyrok NSA w Warszawie z dnia 10 maja 2002 r., I SA 3085/01, LEX nr 81668).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy dzieci pozostawionych w klasie pierwszej i drugiej (zgodnie z przepisami przejściowymi dotyczącymi roku szkolnego 2015.2016) na wniosek rodziców. Co tym dzieciom wpisać w arkuszu ocen?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie jakie daty powinny znaleźć się na zaświadczeniu wydawanemu uczniowi klasy czwartej Technikum dotyczących pobytu w szkole: Czy uczeń ten jest uczniem do 31.08.2016 skoro świadectwo ukończenia szkoły otrzymuje w kwietniu 2016? Legitymacja takiego ucznia ważna jest do września 2016? Jak to interpretować?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od września zatrudniam w SP na kilka godzin nauczyciela etyki. Jak mogę zgodnie z przepisami zorganizować lekcje, jeżeli na poziomie klas I-III zgłosiło się 9 osób, a na poziomie IV-VI - 5 osób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przy szkole podstawowej funkcjonuje zespół wychowania przedszkolnego (jako odrębna placówka oświatowa uwzględniona w RSPO). Realizowane jest w nim wychowanie przedszkolne (poniżej klasy 0) dla dzieci 3-5-letnich w wymiarze 20 godz. tygodniowo. Ma on przydzieloną jedną salę dydaktyczną, korytarz i toalety są wspólne dla zespołu i szkoły. W zespole tym nie ma zatrudnionego nauczyciela, zajęcia realizuje nauczyciel zatrudniony w szkole. Jest to bardzo problematyczne. Uniemożliwia prawidłową sprawozdawczość np. do GUS, SIO.
Jakie działania należy podjąć na poziomie szkoły i organu prowadzącego, w celu likwidacji zespołu wychowania przedszkolnego (jako odrębnej jednostki), a następnie włączenia go w struktury szkoły jako oddziału przedszkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, jak mam postąpić w sytuacji, gdy dwoje skłóconych rodziców w trakcie rozwodu podaje sprzeczne informacje na temat zgody na uczęszczanie 5-letniej córki do przedszkola. Matka chce, aby córka przychodziła do przedszkola, i ją przyprowadza, a ojciec mailem poinformował mnie, że wycofuje zgodę na przychodzenie dziecka do przedszkola w czasie pandemii. Dziecko jest przyjmowane, gdy przyprowadza je matka (czy powinnam odmówić przyjęcia go do przedszkola i odesłać do domu?), a ojciec mailowo wyraża pretensje do mnie i grozi odpowiedzialnością, jeśli córka zachoruje na COVID-19. Dodam, że w sprawie konfliktu rodziców i ich walki ze sobą skierowałam już wniosek o wgląd w sytuację tej rodziny do sądu rodzinnego – na razie bez żadnych skutków ani odpowiedzi.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe