Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba, która ma umowę o pracę do 31.08.2014 r. i zaczyna nową umowę o pracę 01.09.2014 r. musi mieć aktualne zaświadczenie o niekaralności? Proszę o szybką odpowiedź.
Przepisy Karty Nauczyciela wymagają, aby przed nawiązaniem stosunku pracy nauczyciel przedłożył zaświadczenie o niekaralności. Nie ma żadnych szczegółowych przepisów, które wprowadzałyby jakieś wyjątki czy też uszczegółowiałyby powyższy obowiązek. Dyrektor szkoły, na podstawie tychże przepisów może zażądać od nauczyciela zaświadczenia przed podpisaniem kolejnej umowy. Mając jednak na uwadze, że umowa zostaje zawarta bezpośrednio po poprzedniej, bez żadnej przerwy, należy zastanowić sie nad sensem takiego żądania. Zaświadczenie o niekaralności nie ma daty ważności - nie obowiązuje przez jakiś z góry określony okres. Jest ważne do chwili, gdy nauczyciel zostanie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Karnym. O tym, ze nauczyciel został skazany za przestępstwo sąd powiadomi pracodawcę. Skoro więc przez okres trwania poprzedniej umowy pracodawca nie został poinformowany o popełnieniu przestępstwa przez nauczyciela, na dzień zawarcia nowej umowy posiada wiedzę o jego niekaralności. Tak samo jest w przypadku nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony - pracują bez odnawiania zaświadczenia o niekaralności. Jeżeli zatem między jedna umową a drugą nie ma przerwy w zatrudnieniu, nie widzę potrzeby żądania od nauczyciela zaświadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy na podstawie kodeksu pracy. Mamy Panią, która sprząta w szkole na podstawie umowy zlecenia.W związku z zaistniałą sytuacją oraz faktem, że nasza szkoła została przeznaczona na lokal dla osób przebywających na kwarantannie, Pani ta nie może wykonywać swoich obowiązków.Czy w takiej sytuacji, aby Pani ta nie została bez środków do życia, dobrym rozwiązaniem byłoby zawarcie z tą Panią aneksu do umowy zlecenia, na mocy którego ustalone zostałoby wynagrodzenie za gotowość do pracy? Pani ta ma wynagrodzenie określone stawką godzinową na maksymalnie 90 godzin pracy w miesiącu, w związku z tym nie może skorzystać ze świadczenia postojowego płatnego przez zus.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 6.11.2015r. na zastępstwo nieobecnego wychowawcy w internacie zatrudniliśmy innego wychowawcę. Umowa objęła okres od 06.11.2015r. do 29.01.2016r. w wymiarze 20/30. Od 12.02.2016r. nie dłużej niż do końca zajęć dydaktycznych w szkole tzn. do 24.06.2016r. zawarto ponownie z wychowawcą umowę na zastępstwo nieobecnego innego wychowawcy. Czy Wychowawcy zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastka". Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej (§), ponieważ jest wiele interpretacji na ten temat.
- Pełniąc funkcję dyrektora z końcem stycznia 2017r. przeszłam na emeryturę. Obowiązki dyrektora powierzono jednemu z nauczycieli z rady pedagogicznej na okres 10 miesięcy. W tym samym czasie pełniący obowiązki dyrektor zaproponował mi pracę na stanowisku n-la przydzielając mu swoje godziny (mamy te same kwalifikacje przedmiotowe). Po miesiącu z powodów rodzinnych nowo powołany dyrektor złożył rezygnację z funkcji. Organ prowadzący zwrócił się w tej sytuacji do mnie z prośbą o przejęcie obowiązków na okres nie dłuższy niż do listopada tego roku i ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. Moje pytanie jest następujące. Czy są i jakie ograniczenia prawne dla nauczyciela emeryta pozostającego w stosunku pracy do przystąpienia do konkursu na stanowisko dyrektora w wygaszanym gimnazjum oraz czy ocena pracy ważna do maja 2018 r. będzie uznana przy składaniu dokumentacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona jest w pełnym wymiarze godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Kilkakrotnie odmówiła pracy w sobotę w ramach sprawowania opieki nad dziećmi podczas zawodów sportowych oraz imprez sportowo-rekreacyjnych (Dzień Dziecka). Odmowę tłumaczy dodatkowym zatrudnieniem w dni wolne od pracy. Czy notoryczne uchylanie się od zajęć dodatkowych zleconych przez dyrektora szkoły jest naruszeniem dyscypliny pracy i jakie ponosi się za to konsekwencje?
- Nauczyciel ma 15 godzin matematyki i 5 godzin świetlicy. Jakie ma pensum i ile godzin ponadwymiarowych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe