Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy poniższy zapis w umowie, jest prawidłowy (głównie chodzi o podstawę prawną): 1. Strony ustaliły następujące warunki umowy: a/ Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku wychowawca świetlicy zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz przepisami wykonawczymi do tych ustaw, a w zakresie nieuregulowanym w wymienionych ustawach, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz statutem placówki, w wymiarze 8 godzin tygodniowo (w tym 5 godzin zajęć opiekuńczo - wychowawczych); b/ miejscem wykonywania pracy będzie Szkoła Podstawowa Nr...; c/ Pracodawca zobowiązuje się do wypłaty za wykonywaną pracę wynagrodzenia na zasadach określonych w przepisach powołanej wyżej ustawy - Karta Nauczyciela, rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 630) oraz regulaminu stanowiącego załącznik do Uchwały Nr LII/1581/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 kwietnia 2009 r. i Uchwały Nr XXXIX/1036/2012 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 5 lipca 2012 r. w sprawie ustalenia regulaminu dotyczącego niektórych zasad wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez m. st. Warszawę, w tym miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w wysokości: ... zł
Podstawa prawna dotycząca obowiązków nauczyciela (pkt a) jest prawidłowa. Natomiast w pkt c) powołano nieprawidłowe rozporządzenie wykonawcze – minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm., które w załączniku wymienia stawki obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017 r. Poza tym zapisy umowy o pracę są zgodne z prawem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z nauczycielem zatrudnionym na czas określony do 31.08.2017 r. w dniu 30.06.2017 r. podpisano umowę (poprzez mianowanie), w której jako termin rozpoczęcia pracy podano 01.09.2017 r. Pracownik w dniu 25.08.2017 r. złożył dokument informujący o niepodjęciu pracy z dniem 01.09.2017 r., powołując się na w/w umowę na czas określony (uznając w rozmowie ustnej, że nie obowiązuje nawiązanie stosunku pracy poprzez mianowanie podpisane przez obie strony umowy w dniu 30.06.2017 r.). W odpowiedzi przygotowano nauczycielowi pismo informujące, że obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia (pracuje w placówce od 01.09.2016 r.) i stosunek pracy rozwiązuje się z dniem 30.09.2017 r. Nauczyciel pismo przeczytał, ale odmówił jego przyjęcia. Pismo wysłano pocztą za potwierdzeniem odbioru. Proszę o interpretację z jaką datą w świetle powyższych faktów rozwiązuje się jego stosunek pracy - czy podpisany obustronnie 30.06.2017 r. dokument jest wiążący i można zastosować okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele wyjeżdżają na dwudniową wycieczkę, jak rozliczyć i zapłacić nauczycielom ten czas na wycieczce? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy małą szkoła, w wyniku choroby frekwencja w klasie w okresie jednego tygodnia była 0. Nauczyciele w pracy byli. Co wpisać w takim przypadku do dziennika?
- Nauczyciel języka angielskiego pracuje w dwóch szkołach po 15 godzin w każdej. Problem w tym, że ja zwiększam ilość godzin do 17-tu. Jak zmienić umowę, jeśli ma ją zawartą na czas nieokreślony i jest nauczycielem mianowanym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola samorządowego 27.08.2020 r. rozwiązuje na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę umowę o pracę. W przedszkolu przepracowała od 1.09.1981 r. do 27.08.2020 r. Czy w świadectwie pracy należy jej wpisać: praca w szczególnym charakterze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe