Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele wyjeżdżają na dwudniową wycieczkę, jak rozliczyć i zapłacić nauczycielom ten czas na wycieczce? Proszę o podstawę prawną.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela, czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Jeżeli wycieczka szkolna wynika z zadań statutowych szkoły, a tak z reguły bywa, nauczyciel pełni funkcję opiekuna uczniów w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy.
Aby zachować tygodniową normę czasu pracy nauczyciela, dyrektor musi zapewnić odpowiednią liczbę opiekunów na wycieczce.
Ponadto, zgodnie z art. 42c ust. 1 KN, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W przypadku wycieczki odbywającej się w dniach wolnych od pracy, nauczycielowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - odrębne wynagrodzenie, liczone jak za godziny ponadwymiarowe (art. 42c ust. 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. zawarliśmy umowę o pracę z Panią na stanowisku pomocy nauczyciela – Kodeks Pracy. Osobie tej przysługuje w skali roku 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy dyrektor ma prawo udzielić tej osobie cały urlop czyli 26 dni wiedząc, że od września zatrudni tę samą Panią na stanowisko nauczyciela z Karty Nauczyciela? Ile dni urlopu będzie przysługiwać tej Pani zatrudniając ją na stanowisku nauczyciela z Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji i obsługi szkoły może bez rozwiązywania umowy o pracę korzystać z renty po zmarłym mężu w świetle nowej ustawy o zatrudnianiu emerytów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozwiązać stosunek pracy od 1 września w trybie art.20 ust.1 pkt2 z nauczycielką zatrudnioną na podstawie mianowania, jeżeli wręczenie wypowiedzenia musiałoby nastąpić w czasie gdy nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym /czy w tej sytuacji obowiązują przepisy Kodeksu Pracy czy można stosować wyrok SN - uchwała z 7 grudnia 2006/
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Psycholog szkolny był zatrudniony na 1/2 etatu od dnia 01.09.2018-31.08.2019 (umowa na czas określony) oraz od dnia 01.09.2019-31.01.2020 (umowa na czas określony). Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Za rok 2019 psycholog otrzymał urlop za okres odpowiadający feriom letnim i zimowym. W styczniu 2020 r. ferie zimowe wypadały w dniach 13.01.-26.01. Psycholog wykorzystał w tym okresie urlop w wymiarze 14 dni. Mamy wątpliwość dotyczącą świadectwa pracy - jak powinien wygląd zapis o wykorzystanym urlopie? Ile dni wykorzystanego urlopu powinno się wpisać w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dodatek stażowy. Nauczyciel zatrudniony w jednej placówce na 9/18 tj. 0,5 etatu (naliczany dodatek stażowy 20%), w drugiej na 10/18 tj. 0,56 etatu. Czy druga placówka powinna naliczać dodatek stażowy? Jeśli tak, to czy do wysokości 0,5 etatu, czy 0,56 etatu? Ponadto, w przypadku uprawnienia do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, która z placówek powinna taką nagrodę wypłacić, a może obie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe