Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikowi niepedagogicznemu przebywającemu na urlopie macierzyńskim przysługuje dofinansowanie na wczasy pod gruszą?
Czy jeśli pracownik niepedagogiczny obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim przysługuje mu dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego z ZFŚS?
To pracodawca ustala w regulaminie ZFŚS zasady i warunki korzystania przez pracowników ze świadczeń socjalnych. Decyduje m.in. o tym, czy pracownicy niepedagogiczni zostaną uwzględnieni w grupie osób uprawnionych do finansowego wsparcia wypoczynku.
Ze świadczeń ZFŚS mogą korzystać byli i obecni pracownicy
Jak podaje art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są pracownicy, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z zakładowego funduszu.
Sytuacja pracownika decyduje o przyznaniu świadczenia
Osoby te zawsze mają prawo korzystać ze świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS i pracodawca nie może ich tego prawa pozbawić. Co więcej, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, jedynym kryterium przyznawania świadczeń z ZFŚS jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej.
Jakie dodatkowe uprawnienia nie zwalniają z uprawnień do świadczeń ZFŚS?
Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim jest nadal pełnoprawnym pracownikiem, zatem świadczenia ZFŚS również i takiemu pracownikowi przysługują.
Urlop macierzyńskim, podobnie jak urlop wychowawczy czy korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego przez pracownika niepedagogicznego nie powoduje utraty uprawnień do świadczeń ZFŚS.
Zasady przyznania świadczenia reguluje zwłaszcza regulamin ZFŚS
Jednak aby otrzymać świadczenie ZFŚS, pracownik musi spełniać pozostałe warunki, jakie są przewidziane w przepisach. Chodzi o:
• powszechnie obowiązując prawo,
• zakładowy regulamin korzystania z ZFŚS.
Regulamin określa wymiar urlopu wypoczynkowego za jaki przysługuje dofinansowanie do wypoczynku
Pracownik niepedagogiczny przebywający na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym może korzystać z dofinansowania do wypoczynku, np. wczasów pod gruszą, jeśli regulamin ZFŚS nie przewiduje, że przysługuje ono w związku z wykorzystaniem określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. W przeciwnym razie osoby korzystające z uprawnień rodzicielskich lub świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzymają tego świadczenia.
Zaznaczyć należy, że nie jest możliwe równoczesne korzystanie przez pracownika z urlopu macierzyńskiego i urlopu wypoczynkowego. Podobnie – podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym pracodawca nie może udzielić temu pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Dofinansowanie do wypoczynku przepada, jeśli pracownik nie skorzystał w danym roku z urlopu wypoczynkowego
Co do zasady pracownicy niepedagogiczni nie są pozbawieni prawa do otrzymania wczasów pod gruszą, jednak jeśli świadczenie to uzależnione jest od wykorzystania urlopu wypoczynkowego, to jeśli takiego urlopu nie wykorzystują w danym roku kalendarzowym – świadczenie to nie należy się takim pracownikom.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W oddziale 5-latków jest dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną (ruchową i afazją)na jakim stanowisku mogę przyjąć drugiego pracownika i z jakimi kwalifikacjami. Zgłosiła się nauczycielka ed. przedszkolnej z terapią zajęciową czy będzie mieć odpowiednie kwalifikacje?
- W związku z "ustawą Kamilka" czy nauczyciele zatrudnieni w szkole przed 15 luty 2024r. z którymi umowa trwa nieustannie muszą dostarczyć zaświadczenie z KRK o niekaralności.Czy dotyczy to nauczyciela z którym po 15 luty zawieramy umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy należy wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi mianowanemu w związku z likwidacją etatu w szkole (brak klasy 2 SP), z jakiego artykułu KN ?
- Proszę o podanie terminu wypłaty nagrody jubileuszowej dla nauczyciela. Lata pracy mijają 31 sierpnia -
czy termin wypłaty to 31 sierpnia, czy może 1 września? (rozporządzenie MENiS z dnia 30 października 2001 r. paragraf 3.1) dziękuję
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zapewniają opiekę uczniom w soboty w związku z konkursami kuratoryjnymi. Czy za godziny poświęcone na opiekę nad uczniami w sobotę należy się nauczycielowi dzień wolny, czy wolne godziny? Jeśli dzień wolny – czy powinien to być dzień wybrany przez nauczyciela, czy wskazany przez dyrektora? Czy dyrektor powinien zaplanować płatne zastępstwa za nauczyciela, który zwraca się z prośbą o udzielenie płatnego dnia wolnego w zamian za godziny poświęcone na opiekę nad uczniem w sobotę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe