Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy regulamin rekrutacji dzieci do przedszkola powinien być przyjęty Uchwałą Rady Miasta?
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole albo dana publiczna inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych. Organ prowadzący określa dokumenty niezbędne do potwierdzenia tych kryteriów. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego może być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata. Kryterium dochodu określa organ prowadzący. Organ prowadzący określa nie więcej niż 6 kryteriów oraz przyznaje każdemu kryterium określoną liczbę punktów, przy czym każde kryterium może mieć różną wartość. Uchwała rady miasta dotyczy: 1) określenia kryteriów naboru do samorządowych przedszkoli na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz 2) dokumentów niezbędnych do potwierdzania tych kryteriów.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w szczególności art. 30 ust. 2 pkt 1; 2. Ustawa z dnia 7.09. 1991 r. o systemie oświaty, w szczególności art. 20c.
Zgodnie z art. 6a ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 7) na rok szkolny 2015/2016 terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego określa dyrektor publicznego przedszkola albo osoba kierująca publiczną inną formą wychowania przedszkolnego w uzgodnieniu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Organ prowadzący określa jedynie kryteria rekrutacyjne obowiązujące na drugim etapie rekrutacji, w oparciu o art. 20c ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
W związku z tym regulamin rekrutacji może ustalić dyrektor, nie zaś organ prowadzący.
W kolejnych latach szkolnych regulaminu rekrutacji nie będzie określał organ prowadzący, z braku upoważnienia ustawowego. Terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego określi rozporządzenie MEN wydane na podstawie art. 20l pkt 3 u.s.o.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem nowym dyrektorem niepublicznego przedszkola. Czy procedury, regulaminy w przedszkolu przygotowane przez poprzedniego dyrektora powinnam aktualizować z dniem objęcia stanowiska? Jak numerować zarządzenia – czy mają być kontynuacją tych zarządzeń wydanych przez poprzedniego dyrektora, czy zarządzenia wydawane przez nowego są numerowane od początku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w roku szkolnym 2016/2017 zmieniły się zasady powoływania Rady Rodziców. Czy nadal Rade Rodziców trzeba powoływać co roku? Jeszcze jedno pytanie:Skoro w żadnym akcie prawnym nie ma określonej daty ważności programu wychowawczego i Programu profilaktyki to jaki jest sens uchwalania tych dokumentów każdego roku do 30 września?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyszczególnienie wszystkich działań szkoły niezbędnych do wprowadzenia dziennika elektronicznego jako jedynego dziennika obowiązującego w szkole.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przygotowanie decyzji dyrektora szkoły w sprawie zwolnienia ucznia z drugiego języka obcego.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy w statucie przedszkola powinien się znaleźć zapis w jakich godzinach jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego w oddziałach 9,5-godzinnych?; 2.Czy w umowie świadczenia usług w zakresie wychowania przedszkolnego zawartej z rodzicami należy zawrzeć punkt dotyczący opłaty za przedszkole, czy też nie ma takiej konieczności, a jeśli należy czy można go sformułować następująco: przedszkole pobiera opłaty za korzystanie ze świadczeń udzielonych w czasie przekraczającym godziny bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe