Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w roku szkolnym 2016/2017 zmieniły się zasady powoływania Rady Rodziców. Czy nadal Rade Rodziców trzeba powoływać co roku? Jeszcze jedno pytanie:Skoro w żadnym akcie prawnym nie ma określonej daty ważności programu wychowawczego i Programu profilaktyki to jaki jest sens uchwalania tych dokumentów każdego roku do 30 września?
W roku szkolnym 2016/2017 nie uległ żadnym zmianom art. 53 UoSO, a w szczególności art. 53 ust. 2 UoSO, zgodnie z którym wybory do rady rodziców przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Od dnia 1 września 2017 r. tę regulację powieli art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59. Obowiązek przyjęcia planu wychowawczego i profilaktyki w każdym roku szkolnym pośrednio wynika z art. 54 ust. 4 UoSO (od dnia 1 września 2017 r. art. 84 ust. 3 PO), który stanowi, że jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, program ten ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Dodatkowo m.in. działalność informacyjna szkoły polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków i substancji odurzających, psychotropowych, zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych (§ 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii, Dz.U. z 2015 r., poz. 1249), co również pośrednio wskazuje na konieczność aktualizowania programu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Procedura tworzenia i realizacji programu wychowawczego w szkole
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dodatkowych zajęć edukacyjnych w liceum (piosenka, zaj. aktorskie) muszą być wystawiane oceny? Jeśli nie jak wpisywać je na świadectwo? Czy formę tych zajęć ma określać statut? Czy można zrobić dodatkowy egzamin i np. wydać dyplom na koniec szkoły z zajęć aktorskich?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Czy jest podstawa prawna dotycząca odpowiedzialności finansowej nauczyciela za powierzone mu mienie (biblioteka szkolna wraz z księgozbiorem i Centrum Multimedialnym)? Nauczyciel uważa, że w związku z odpowiedzialnością finansową za duży majątek, dostęp do kluczy może mieć tylko on, natomiast inspektor bhp twierdzi, że ze względów bezpieczeństwa klucz powinien być udostępniony n.p. dyrekcji, tym bardziej, że pomieszczenie znajduje się poniżej parteru. Kto ma rację? Czy, w związku z tym, woźna powinna sprzątać pomieszczenia biblioteki pod nieobecność, czy przy nauczycielu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wprowadzania regulaminów i procedur w szkole i przedszkolu. Kto opracowuje, a później wprowadza w życie regulaminy i wszelkiego rodzaju procedury? Czy może to zrobić sam dyrektor, czy musi mu opiniować rada pedagogiczna. Inaczej mówiąc, czy musi się "pytać o zgodę rady" wprowadzając jakiś regulamin, czy procedurę (np. regulamin dyżurów nauczycieli)? Czy wprowadza je zarządzeniem?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór notatki służbowej dotyczącej nauczyciela, który zachował się agresywnie wobec nauczycieli i dyrektora obrażając ich i używając wulgarnych słów.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe