Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Z art. 127 ust. 9 i 10 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.) wynika, że jednostka oświatowa może organizować część zajęć...

PORADA PRAWNA

11 września 2019 Prawo oświatowe

Czy terapeuta może odmówić pracy z dzieckiem z innej szkoły? W szkole, w której jestem zatrudniona jest sala do zajęć integracji sensorycznej, pozostałe szkoły w naszym mieście nie mają takiej sali i nie prowadzą zajęć z IS. W związku z tym do naszej placówki na ww. zajęcia są przysyłane dzieci z innych placówek. Jak to wygląda od strony prawnej? Czy nie jest tak, że jeśli jestem zatrudniona w danej placówce to powinnam prowadzić zajęcia tylko z dziećmi uczęszczającymi do naszej szkoły? Czy mam prawo odmówić przyjęcia dziecka spoza mojej szkoły, a co jeśli dziecko ulegnie wypadkowi?

Z art. 127 ust. 9 i 10 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.) wynika, że jednostka oświatowa może organizować część zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, gdy uczęszcza ono do innej placówki, a więc taka współpraca szkół byłaby dopuszczalna. Natomiast gdyby dotyczyło to realizacji zajęć w ramach kształcenia specjalnego, nie ma wyraźnej podstawy prawnej do wskazanej organizacji zajęć, natomiast należałoby ją uznać za dopuszczalną za zgodą organu prowadzącego, wyrażoną poprzez akceptację arkusza organizacji szkoły z uwzględnieniem godzin dla uczniów z innych placówek zwłaszcza; ponadto zadanie organizacji tego typu zajęć może przewidywać statut szkoły (art. 98 ust. 1 pkt 6 i 7, art. 110 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Polecenie nauczycielowi przez dyrektora prowadzenia zajęć dla uczniów spoza szkoły nakłada na organ prowadzący i dyrektora odpowiedzialność za te dzieci i zapewnienie im warunków bhp (art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 68 ust. 1 pkt 3 i 6 PO), a nauczyciel ma obowiązek ich prowadzenia oraz realizacji zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły (art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT