Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w internacie działającym przy szkole ponadgimnazjalnej może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca, która ukończyła: 1. studia mgr na kierunku: pedagogika w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej specjalność nauczycielska,; 2. studia mgr na kierunku wychowanie techniczne, świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego do pracy opiekuńczo-wychowawczej (270-godzinny kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej).
Ukończenie pedagogiki resocjalizacyjnej oraz kursu kwalifikacyjnego z pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej nie dają kwalifikacji do pracy w internacie (§ 24 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm.; § 24 pkt 1 i 2 projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12295107). Nauczyciel mógłby zajmować stanowisko wychowawcy internatu tylko pod warunkiem, że ukończone studia magisterskie na kierunku wychowanie techniczne dają jemu wystarczające kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu w tej konkretnej szkole ponadgimnazjalnej, przy której działa internat, co musi stwierdzić dyrektor (§ 24 pkt 3 ww. rozporządzenia oraz § 24 pkt 3 ww. projektu nowego rozporządzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasza nauczyciela przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.06.2016r do 27.09.2016r/ciąża/ od 28.09.2016r do 14.02.2017urlop macierzyński; od 15.02.17r do 01.08.2017r urlop rodzicielski. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się w/w nauczycielce i czy są uwarunkowania prawne w jakiej ilości dni jednorazowo może pójść na urlop i do kiedy musi wykorzystać urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 24 lipca 2019 r. do 26 grudnia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża), od 27 grudnia 2019 r. do 23 grudnia 2020 r. na urlopach rodzicielskich. W jakim wymiarze i od kiedy (czy od 24 grudnia 2020 r., czy od 18 stycznia 2021 r.) należy udzielić pracownicy urlop uzupełniający za rok 2019 i 2020? Ponadto nauczycielka ma nieważne badania lekarskie – czy należy wysłać ją na badania lekarskie przed rozpoczęciem urlopu, czy przed 1 września 2021 r. przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni (i godzin) urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu w przedszkolu nieferyjnym na 0,5 etatu (12,5/25), pracującemu cztery dni w tygodniu? Zakładając, że nauczyciel rozpoczyna urlop 01.07.2014 - kiedy powinien wrócić z urlopu do pracy? (do wykorzystania wszystkie przysługujące dni urlopu)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Mam pytanie dotyczące udzielania urlopu nauczycielowi z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy dyrektor może odmówić udzielenia takiego urlopu i zaproponować inny dzień, który nie będzie dezorganizował pracy szkoły. Kiedy pracownik powinien wystąpić z wnioskiem o taki urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel (mgr z przygotowaniem pedagogicznym), który ukończył dodatkowo kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w szkole z dzieckiem : 1.słabosłyszącym; 2.z afazją; 3.z zespołem Aspergera; 4. niedostosowanym społecznie. W opinii poradni Psychologiczno-pedagogicznej jest wpisane w zaleceniach miedzy innymi: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe