Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w klasie liczącej 33 osoby i mającej 2 godziny biologii i chemii muszę koniecznie zrobić na 1 godzinie podział na grupy? Czy jest to wymóg konieczny? Moja Pani od biologii mówi, że z klasami podstawowymi realizuje zajęcia bez ćwiczeń czy zajęć laboratoryjnych.
Na podstawie § 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r., poz. 639), w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, branżowej szkole I stopnia, liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy na nie więcej niż połowie godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych - w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów. W pytaniu nie podano, czy program nauczania w danej szkole przewiduje prowadzenie zajęć z chemii lub biologii w formie ćwiczeń lub zajęć laboratoryjnych, a więc nie można stwierdzić, czy dana szkoła ma obowiązek prowadzenia tych zajęć w grupach, z uwagi na liczebność uczniów ponad 30 osób. Program nauczania przyjmuje indywidualnie każda szkoła na podstawie regulacji art. 22a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2019 r., poz. 1481. Dyrektor musi więc przeanalizować treści programów nauczania z tych przedmiotów dopuszczonych do użytku w jego szkole i objętych szkolnym zestawem programów nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ze względu na zmniejszoną liczbę zaistniała konieczność wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi j. angielskiego. Zmiana etatu na niepełny tj. np: 14/18. Co się stanie jeżeli nauczyciel odmówi. Jest to nauczyciel dyplomowany.
- Jak wygląda kwestia oceny ucznia z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym. Wiem, że ocena jest opisowa - ale czy dotyczy to także zachowania i religii? Jak wpisujemy takiego ucznia w zestawieniach (tabelki w dzienniku, np. zachowanie)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może wyrazić zgodę na zorganizowane nocowanie uczniów tj. klasy w szkole? Mamy stosowny zapis w Statucie ale weszły nowe przepisy i mam w zwiazku z nimi obawy. Proszę o pilną odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu można utworzyć tzw. zerowke na dwie grupy? Liczba dzieci jest większa niż może pomieścić sala (sala jest mala). Czy można np. tak jak jest to w niektórych szkołach podzielić dzieci: np. Jedna grupa ma zajęcia w rannych godz. a druga w późniejszych? Spotkałam się z różnymi opiniami na temat m2 na dziecko w przedszkolu. Jak to w rzeczywistości jest? Ile m2 przypada na jedno dziecko?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób numeruje się uchwały Rady Pedagogicznej. Czy w roku kalendarzowym, czy w szkolnym? Jakie jest uregulowanie prawne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe