Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przypadku nie wyłonienia kandydata w konkursie na dyrektora szkoły podstawowej organ prowadzący powierzając stanowisko dyrektora zgodnie z art 63 ust.12 Prawo Oświatowe powierza je na 5 lat? I czy uzgodnienie z organem nadzoru oraz opinia rady pedagogicznej szkoły są wiążące dla organu prowadzącego przy wyborze kandydata?
Z art. 63 ust. 12 PO wynika jedynie obowiązek zasięgnięcia opinii rady szkoły i rady pedagogicznej co do powierzenia stanowiska dyrektora konkretnej osobie, ale powołany przepis nie stanowi że są one wiążące. Natomiast obowiązkowe jest powierzenie stanowiska kandydatowi ustalonemu w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny – czyli w razie sprzeciwu kuratora oświaty, kandydat organu prowadzącego nie może zostać dyrektorem. Powołany przepis nie modyfikuje okresu powierzenia z art. 63 ust. 21 PO, zgodnie z którym stanowisko dyrektora szkoły powierza się 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel do końca czerwca 2015 był zatrudniony na cały etat w innej szkole gdzie pobierał dodatek stażowy. Dodatkowo na zastępstwo 1/2 etatu pracuje w drugiej. W marcu powiadomił, iż pracuje tylko na zastępstwo wystąpił z podaniem o naliczanie dodatku stażowego od stycznia 2016. Od kiedy należy naliczyć dodatek od stycznia czy od marca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na sytuację (przedszkole): 4.12.2017 r. odbyło się postępowanie na stopień nauczyciela dyplomowanego który nauczyciel uzyskał. 27.12.2017 r. ten sam nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu dla podratowania zdrowia. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Z jakiej tabeli od 1.01.2018 r. powinno się temu nauczycielowi naliczyć wynagrodzenie - z nauczyciela mianowanego czy dyplomowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Burmistrz w ramach oszczędności nakazał dyrektorowi zwolnić wszystkich pracowników zatrudnionych na czas określony. Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony ( to jest jego druga umowa o pracę)skoro do emerytury brakuje mu 1rok i 5 miesięcy. Nadmieniam,iż pracownik ten nie pracuje na zastępstwie.
- Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został wybrany jako członek komisji do wyborów samorządowych, czy w momencie kiedy uczestniczy w szkoleniach w godzinach pracy w szkole powinien mieć potrącone wynagrodzenie, czy nie? Co kiedy będzie sytuacja, że 22 października będzie jeszcze pracował w komisji a powinien być na lekcjach? Czy jest to usprawiedliwiona nieobecność, czy powinien napisać podanie o urlop bezpłatny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe