Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Art. 53 § 1 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca może (czyli nie musi) rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
Pozostawienie w zatrudnieniu pracownika niezdolnego do pracy, jeżeli nie ma dla niego innego stanowiska, na którym mógłby wykonywać pracę jest dla pracodawcy bezzasadne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o poradę prawną w niżej opisanej sprawie. Nauczyciel mianowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. Od 12 sierpnia 2013r. do 31 stycznia 2014r. nauczyciel przebywał ciągle na zwolnieniu lekarskim (łącznie 173 dni). W okresie 3-14 lutego 2014 r. przypadały w naszym województwie ferie zimowe. Od 6 lutego 2014 r. do chwili obecnej nauczyciel nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał prawa do świadczenia rehabilitacyjnego z uwagi na wykorzystany w ostatnim czasie urlop dla poratowania zdrowia. Czy w tym przypadku można rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Proszę o pomoc i stosowną podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od 1 września 2016 r. do 22 czerwca 2018 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy po powrocie należy mu się urlop uzupełniający za ferie zimowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy mogłabym uzyskać informację na temat zmiany angażu nauczyciela, który od 27.08.2016r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (co najmniej do 30.09.2016r.). Ponieważ od 01.09.2016r. nauczyciel, który w poprzednim roku szkolnym miał 11/18 godzin, w tym roku w przydziale przewidziałam dla niego 9/18. Czy w trakcie zwolnienia mogę zmienić zasady wynagradzania, czy też muszę czekać do powrotu nauczyciela ze zwolnienia lekarskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- Chciałam zapytać o osobę zatrudnioną na 0,75 wymiaru etatu na stanowisku sprzątaczki. Jest też zatrudniona na osobną umowę o pracę w bibliotece miejskiej. Pani wymaga ode mnie, aby jej czas pracy był skrócony każdego dnia o 45 min. Jak się to ma do jej wymiaru czasu pracy i drugiej umowy? Proszę o podstawę prawną. W jaki sposób do tego wymiaru czasu pracy naliczać urlop dodatkowy dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe