Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są zasady zatrudnienia w szkole asystenta i nauczyciela wspomagającego?/podstawy prawne/
Zgodnie z § 7 Rozporządzenia MEN z dnia 24.07.2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...), w przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi, przedszkolach integracyjnych, szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi i szkołach integracyjnych zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego, z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
W przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:
1) nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepelnosprawnych lub specjalistów, lub
2) w przypadku klas I-III szkoły podstawowej - asystenta, o którym mowa w art. 7 ust. 1e ustawy o systemie oświaty, lub
3) pomoc nauczyciela
- z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nauczyciel wspomagający jest to więc nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Zatrudnia się go na podstawie przepisów Karty Nauczyciela - umowa o pracę lub mianowanie (przepisy nie wprowadzają w tym przypadku wyjątków), z pensum ustalonym przez organ prowadzący (Karta Nauczyciela nie określa pensum takiego nauczyciela).
Asystent nauczyciela to osoba zatrudniona zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty- art. 7 ust. 1e (a od 01.09.2017 r. na podstawie ustawy Prawo oświatowe - art. 15 ust. 7). Powienien posiadać wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Zatrudnia się go na podstawie kodeksu pracy (nie stosuje się do niego przepisów Karty Nauczyciela oprócz wymogu niekaralności). Wynagrodzenie ustala się nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka ur. 1.1.1958r. złożyła w zakładzie pracy podanie o rozwiązanie stosunku pracy zawartego poprzez mianowanie w dniu 31.08.2018r.na mocy porozumienia stron w związku z zamiarem przejścia na emeryturę. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do świadectwa pracy dla tej osoby.
Bardzo proszę o wzór pism:
1. odprawie emerytalnej dla nauczyciela
2. oraz 6 – miesięcznej odprawie z tytułu zwolnienia nauczyciela
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może mieć godziny ponadwymiarowe? Posiadam zniżkę -mam 6 godzin. Uczę języka polskiego - 5 godzin + 5 godzin, co w sumie daje 10 godzin. Czy mogę mieć 4 godziny ponadwymiarowe? Godziny wynikają z ramówki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor którego burmistrz po dołączeniu do szkoły zwolnił z godzin dydaktycznych może mieć zaplanowane godziny ponadwymiarowe?
- Do dnia 31.08.2019 mam powołanie na stanowisko wicedyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego z wszystkimi dodatkami płacowymi przynależnymi do tego stanowiska. Z powodów zdrowotnych zamierzam skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w okresie VIII. 2019 - VIII 2020 i po tym okresie przejść na świadczenie kompensacyjne. Z jakiego wynagrodzenia zostanie wypłacona odprawa? Czy miesiąc rozpoczęcia urlopu zdrowotnego ( np. od IX.2019 - kiedy już nie będę wicedyrektorem) ma wpływ na sposób obliczania odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z rozrusznikiem serca ze względu na stan zdrowia chce od 1.09.2019r pracować na pół etatu. Mam dla niej godziny zgodnie z kwalifikacjami w szkole i przedszkolu (jesteśmy zespołem szkolno - przedszkolnym). Nauczycielka ma 54 lata, chce być aktywna zawodowo, ale nie na pełny etat.
Jak zgodnie z prawem rozwiązać ten problem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe