Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy wicedyrektor podczas nieobecności dyrektora szkoły potrzebuje jakiegoś dodatkowego upoważnienia do dokonywania czynności za dyrektora szkoły? Czy może podpisywać zarządzenia, przelewy bankowe, zatwierdzać faktury, listy płac do wypłaty, a w szczególności, czy może podpisać świadectwo pracy przy użyciu zapisu „z upoważnienia” bądź bez tego zapisu. Czy dyrektor powinien w jeszcze inny sposób upoważnić wicedyrektora do w/w czynności?
Możliwości są dwie
W myśl art. 39 ust. 7 ustawy o systemie oświaty w przypadku nieobecności dyrektora placówki zastępuje go wicedyrektor, a w placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora, zastępstwo za dyrektora pełni inny nauczyciel placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora, w przypadku nieobecności dyrektora, to wicedyrektor przejmuje obowiązki dyrektora. Wynika to wprost z art. 39 ust. 7 ustawy o systemie oświaty.
Zastępstwo wicedyrektora w przypadku nieobecności dyrektora obejmuje wszystkie czynności, do których dyrektor szkoły jest uprawniony. Chodzi o to, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania placówki.
Nie potrzeba jakiegoś dodatkowego upoważnienia. Sama instytucja wicedyrektora sprawia, że pod jego nieobecność, wicedyrektor wykonuje za niego obowiązki.
Podpisywanie dokumentów
Podpisując dokumenty w zastępstwie dyrektora szkoły, używa on swojej pieczęci wicedyrektora. Nie używa sformułowania „z upoważnienia”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co roku przyznajemy z Zfśs dofinansowanie do wczasów pod gruszą. Jednemu z pracowników kończy się umowa 30 czerwca 2015r. Świadczenia mogą być wypłacone najwcześniej w lipcu (14 dni wykorzystanego urlopu) w tym okresie już nie będzie on naszym pracownikiem, a emerytom nie przyznajemy tego rodzaju świadczeń. Pracownicy składali podania o dofinansowanie w czerwcu 2015r. Czy możemy świadczenia te przyznać np. z dniem 30 czerwca br. (protokół z datą 30 czerwca ), a wypłacić je w lipcu?
- Czy rodzic dziecka z orzeczeniem może zrezygnować z form pomocy jakie oferuje szkoła (w tym z zajęć rewalidacji)? Jeżeli jest taka możliwość, to co w przypadku kontroli z kuratorium? Jak szkoła wykaże, że wspiera ucznia z orzeczeniem, którego należy zgłosić do Systemu Informacji Oświatowej (SIO), a tam należy wykazać ilość prowadzonych zajęć z uczniem, inaczej system sygnalizuje błąd, brak pełnego wprowadzenia orzeczenia? Proszę o prawną podstawę i argumentację, gdyż mamy rodzica, który notorycznie wraca z tematem rezygnacji z zajęć. Na chwilę obecną jako szkoła posiłkujemy się tym, że w SIO musimy wykazać prowadzonymi zajęciami, a organ prowadzący skrupulatnie kontroluje prawidłowość wypełniania SIO.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z zapytaniem o fundusz socjalny. Podam przykład: jeśli nauczyciel pracuje w trzech szkołach i w jednej z nich ma 4 godziny, czy w takim przypadku należy mu się całość świadczenia, czy zgodnie z jego zatrudnieniem? Chodzi mi o świadczenie świąteczne, a przecież świadczenia socjalne są nie na osobę tylko na etat. Z góry dziękuję za pomoc.
- Dzień dobry,
Proszę o poradę w sprawie księgozbioru byłego gimnazjum.
W związku z włączeniem gimnazjum do szkoły podstawowej otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego protokół przekazania środka trwałego dotyczący zbiorów bibliotecznych byłego gimnazjum.
Proszę o informację, w jaki sposób powinno nastąpić wpisanie tych pozycji do księgozbioru szkoły podstawowej. Czy wszystkie pozycje powinny najpierw zostać wykreślone z księgozbioru gimnazjum, a następnie wpisane do księgozbioru SP? Nie możemy ich wpisać z obecnymi numerami, ponieważ numery będą się dublowały. Czy pozycje, które nie będą nam przydatne możemy zlikwidować? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy poprzez powołanie komisji likwidacyjnej?
Z poważaniem
dyrektor szkoły
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowie klasy II gimnazjum (15 osób) przystąpili do realizacji projektu gimnazjalnego chcąc nakręcić film historyczny dot. naszej miejscowości. Czy istnieją ograniczenia liczbowe uczestników projektu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe