Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do bursy przyjechał wychowanek i przywiózł broń pneumatyczną (karabin pneumatyczny i pistolet) , wychowanek jest pełnoletni. Nie chciał oddać broni wychowawczyni do zdeponowania bo jak twierdził przywiózł ją, aby sprzedać koledze. Wychowawczyni zadzwoniła na policję, nie wiedział bowiem, czy jest wymagana na nią pozwolenie (nie znała jej specyfikacji). Policja po prośbach przyjechała ale stwierdziła, że nic nie mogą zrobić chyba, że ma punkt regulaminu który zabrania wnoszenia broni. Wychowawczyni stwierdziła, że Rada Pedagogiczna nie przewidziała takiego przypadku, ale kazała im reagować w myśl punktu regulaminu mówiącym o stwarzaniu zagrożenia dla innych. Policja poprosiła, aby zdeponował broń. Po dłuższej rozmowie zgodził się. Po odjeździe Policji podszedł do wychowawczyni z pistoletem (trzymając go dwuznacznie) i stwierdził, że jeżeli już ma zdeponować to zdeponuje wszystko. Czy postępowanie Policji było prawidłowe. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Zaznaczę, że z wychowankiem jest wiele problemów. Proszę o radę i opinię prawną.
Zgodnie z definicją ustawową, bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J. Broń pneumatyczną można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego komendanta powiatowego Policji. Broń pneumatyczna może być zarejestrowana na rzecz osoby pełnoletniej, która m.in. uzyskała orzeczenia lekarskie i psychologiczne, stwierdzające, że może dysponować bronią. Posiadanie broni bez takiej rejestracji, stanowi wykroczenie. Jeśli Policja nie sprawdziła, czy wychowanek zarejestrował broń pneumatyczną, warto rozważyć złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia wykroczenia (art. 8, art. 9 ust. 4, art. 13 ust. 7, art. 18 ust. 5 pkt 2, art. 51 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, Dz. U. z 2012 r., poz. 576 z późn. zm.).
W sytuacji, gdy wychowawczyni obawiała się o swoje życie lub zdrowie w związku z zachowaniem ucznia, który celował do niej z broni, można również rozważyć zawiadomienie o możliwości popełnienia na jej szkodę przestępstwa groźby karalnej (art. 190 § 1 k.k.).
Wobec wychowanka można zastosować karę lub dolegliwości, o ile zostały przewidziane w statucie za stworzenie sytuacji zagrażającej innym osobom.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem przedszkola niepublicznego. Planuję zakup odkurzacza. Mam pytanie, czy zakup odkurzacza może być sfinansowany z dotacji oświatowej udzielanej przez lokalny urząd gminy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam dodatkowe pytanie dot. poruszonej przeze mnie kary upomnienia. Cofając karę zastosowałam art. 112 k.p. z tego względu, że poprzedni pracodawca po wniesieniu sprzeciwu przez nauczyciela, podtrzymując karę, nie zwrócił się do reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, w związku z czym zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. Czy w tym przypadku również powinnam zastosować art. 113 § 2 k.p?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli dyrektor w czasie godzin dydaktycznych wychodzi na naradę np: do Urzędu Miasta (organ prowadzący) - czy w tym czasie może ustalić zastępstwo i zapłacić za godziny doraźne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy musimy w bursie prowadzić książkę meldunkową?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące kwestii tzw "zlewek" czyli pozostałości (odpadków) po posiłkach. W moim przedszkolu odbiera je gospodarz, który dla celów prywatnych hoduje trzodę. Chciała zapytać czy istnieją jakieś przepisy regulujące tą kwestię. Dodam jeszcze, że w czasie kontroli SANEPID zażądał certyfikatu lekarza weterynarii, że gospodarz może odbierać zlewki. Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe