Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dodatek funkcyjny za wychowawstwo. Proszę o informację dotyczącą przyznania dodatku funkcyjnego za wychowawstwo nauczycielom zatrudnionym w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej (tzw. "zerówki"). Do każdego oddziału przedszkolnego będą w nowym roku szkolnym 2019/2020 zatrudnione 2 nauczycielki posiadające te same obowiązki w zakresie wychowania przedszkolnego (czas pracy oddziału: 7:30 - 17:30, tj. 10 godz.), w związku z czym proszę o informację czy dodatek funkcyjny za wychowawstwo należy wypłacać w kwocie 100% obu nauczycielkom czy jedynie w wysokości 50% kwoty dla każdej z nich?
Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 6 i art. 34a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2019 r., organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu m.in. wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, którego minimalna wysokość wynosi 300 zł. Dodatek za wychowawstwo przysługuje również wychowawczy oddziału przedszkolnego (uchwała SN z dnia 8 lipca 2008 r., I PZP 3/08, OSNP 2009/1-2/1). Zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502) dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli zależnie od czasu pracy oddziału i realizowanych w nim zadań oraz z uwzględnieniem propozycji rodziców dzieci danego oddziału. W razie wyznaczenia dwóch wychowawców, każdemu z nich przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 100%, czyli co najmniej po 300 zł.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy konserwatorowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, pracującemu 4 dni w tygodniu (po 5 godzin) przysługuje dzień wolny za 06.01.?
- Ile dni urlopu należy się ustępującemu wicedyrektorowi z dniem 31 sierpnia 2020 r.
Jednocześnie nadmieniam, że od 1 września będzie on w tej samej placówce szeregowym nauczycielem.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto płaci mandat, np wystawiony przez PINB? Z jakich środków? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakiś czas temu pytałem Państwa w tej dokładnie sprawie. Byłem jednak nieścisły w nazewnictwie. Pytałem bowiem o koło związkowe a nie o grupę. Zatem ponawiam zapytanie, czy dwie panie (nota bene siostry bliźniaczki), które założyły sobie w szkole "grupę związkową" (Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Oświata") i uczyniły się przewodniczącą i jej zastępczynią, rzeczywiście podlegają związkowej ochronie przed ewentualnym zwolnieniem? Jesteśmy dużą szkołą, w której działa ZNP i Solidarność Oświatowa, obydwie organizacje mają wielu członków. Wspomniane Panie koło związkowe założyły, gdyż są w grupie nauczycielek potencjalnie zagrożonych zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych. Czy każdy może tak postąpić i związać pracodawcy ręce czyniąc się "nietykalnym"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela w okresach: od 7.01.2015 do 13.02.2015 i od 02.03.2015 do 27.03.2015 nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i czy należy mu wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe