Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W uzasadnieniu ww. uchwały SN zostało podkreślone, że pracownik korzysta z ZFŚS u dwóch pracodawców tylko, jeśli jest w tym samym czasie zatrudniany u więcej niż jednego...

PORADA PRAWNA

03 grudnia 2018 Inne

Dotyczy wewnętrznego Regulaminu ZFŚS. Znalazłam następujące wyjaśnienie dotyczące uprawnień z ZFŚŚ: "Emeryt korzysta z ZFŚS u ostatniego pracodawcy…… z wyjątkiem sytuacji, gdy ponownie podejmuje zatrudnienie, czyli jeżeli emeryt podjął zatrudnienie w innym zakładzie pracy, wówczas przyjmuje się, że zyskuje on status beneficjenta ZFŚS w tym zakładzie, a traci uprawnienie do ZFŚS w zakładzie, w którym dotychczas był beneficjentem jako emeryt. Stanowisko takie przedstawił Sąd Najwyższy w uchwale z 15 listopada 1991 r. I PZP 56/91, który wskazał, iż status pracownika jest w tym wypadku "mocniejszy" od statusu emeryta. Jeżeli zaś emeryt ponownie podejmie pracę, to świadczenia przysługują mu nie z tej racji, że jest emerytem, lecz dlatego, że jest pracownikiem". Inna Koleżanka otrzymała interpretację, że jeśli nauczyciel emeryt podejmie pracę w innej szkole, nie w tej, z której jest beneficjentem ZFŚS, to otrzymuje świadczenie zarówno jako emeryt i jako nauczyciel. Nie otrzyma jako emeryt, jeśli zawiesi emeryturę. Co jest prawdą? Dodam, że oba źródła jako podstawę prawną podają: • Uchwała Sądu Najwyższego z 15 listopada 1991 r. (I PZP 56/91). • Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz.U. 2016 r. poz. 800 z późn. zm.) - art. 2 pkt 5.

W uzasadnieniu ww. uchwały SN zostało podkreślone, że pracownik korzysta z ZFŚS u dwóch pracodawców tylko, jeśli jest w tym samym czasie zatrudniany u więcej niż jednego pracodawcy. Jeżeli jednak nie zachodzi sytuacja równoczesnego zatrudnienia w więcej niż jednym zakładzie pracy należą się świadczenia tylko od jednego zakładu pracy. Zasada o korzystaniu z ZFŚS u jednego pracodawcy dotyczy także emerytów. Dlatego też zwrot "emeryt - były pracownik" (o którym mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. z 2018 r., poz. 1316 ze zm.) należy łączyć tylko z tym zakładem pracy, z którym stosunek pracy ustał bezpośrednio przed powstaniem stanu kwalifikowanego jako posiadanie lub powrót przez daną osobę do statusu emeryta. Emeryt, który podejmuje pracę, staje się pracownikiem, i tylko z tego tytułu przysługują mu świadczenia socjalne. Emeryt korzysta ze świadczeń tylko od jednego zakładu pracy, ale nie zawsze musi to być ten sam zakład. Jeżeli bowiem podejmie on zatrudnienie w innym zakładzie pracy, to po jego ustaniu jego ostatni zakład pracy będzie dla niego tym zakładem, którego był on pracownikiem i będzie miał status „emeryta – byłego pracownika”. Natomiast z uchwały SN w żaden sposób nie wynika, że emeryt zatrudniony u innego pracodawcy otrzyma świadczenia socjalne u aktualnego pracodawcy oraz od poprzedniego również jako emeryt, jeżeli jego prawo do emerytury nie zostanie zawieszone. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT