Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry. Czy dyrektor szkoły ma prawo wymagać od nauczycieli i pracowników szkoły obowiązkowego uczestnictwa w studniówce organizowanej przez rodziców uczniów?
Udział w studniówce jest zwyczajem, a nie obowiązkiem wynikającym ze stosunku pracy. W przypadku pracowników niepedagogicznych nie ma żadnego uzasadnienia żądanie uczestnictwa w tego typu imprezie.
Udział nauczycieli, nawet gdyby wynikał z zadań statutowych szkoły, czyli mieścił się w obowiązkach nauczycieli określonych w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, nie jest możliwy bez ich zgody. Ustawa wyraźnie określa, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Ponadto, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy.
Przepisy oświatowe przewidują możliwość realizowania przez nauczyciela tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej, jednak jedynie w placówkach i w przypadkach określonych w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej.
Nie ma zatem podstaw prawnych do tego, aby nakazać nauczycielom oraz pracownikom szkoły wzięcie udziału w studniówce bez ich zgody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel w-f prowadzący zajęcia pozaszkolne na basenie z grupą młodzieży niepełnosprawnej? Jesteśmy placówką wychowania pozaszkolnego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć nadgodziny nauczycielowi przedszkola, który tygodniowo ma 2,5 nadgodzin planowych i w dniu w którym pracuje od godz. 6.30 do 15.30 jest oddelegowany na zebranie związkowe ZNP od godz. 11.00 do 14.00 (pełni funkcję prezesa ogniska). Czy nauczyciel po zebraniu wraca do pracy i liczymy mu normalnie nadgodziny? Czy po zebraniu nauczyciel nie wraca już do pracy i zdejmujemy mu nadgodziny planowe?
- Nauczyciel dyplomowany miał kolejną umowę o pracę na czas określony / do 31.08.2014r./, nie stawiał się na posiedzenia Rady Pedagogicznej /od 16.09.2013r./, wiedział o posiedzeniu RP w sierpniu 2014r. Nauczyciel z dniem 08.09.2014r. napisał pismo, że zgłasza gotowość niezwłocznego podjęcia pracy z mocy kolejnej umowy na czas określony. Nadmieniam, iż nauczyciel w dniu 05.09.2014r. odebrał świadectwo pracy - to był jedyny kontakt nauczyciela ze szkołą od czerwca 2014r.
Czy pracodawca miał prawo nie zatrudnić w/w nauczyciela od 01.09.2014r. na czas nieokreślony mimo, że nauczyciel nie był zainteresowany podpisaniem nowej umowy o pracę do czasu napisania pisma o gotowości podjęcia pracy tj. 08.09.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem z ustaleniem prawa do odprawy pośmiertnej nauczyciela, który zmarł w styczniu br. O wypłacenie odprawy wystąpiła była żona pracownika w imieniu ich wspólnych córek (nastoletniej uczennicy i pełnoletniej studiującej). Wiem, że żyje jeszcze matka zmarłego nauczyciela. Czy jej także należy się część odprawy pośmiertnej, jeżeli nie pozostawała na utrzymaniu swego zmarłego syna i nasz pracownik z nią nie mieszkał, a ma ukończone 50 lat i pobiera albo emeryturę albo rentę. Czy odprawę wypłaca się na złożony wniosek przez członka rodziny, czy też robi się to niejako z urzędu? Nie mam kontaktu z matką zmarłego pracownika - czy to ja muszę zabiegać o kontakt z nią?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pedagog w naszej szkole jest zatrudniony na 10/20 (umowa na czas nieokreślony). Łącznie pracuje etat, gdyż dochodzą mu godziny zajęć korekcyjno - kompensacyjnych (9/18) - aneks do umowy o pracę. Nauczyciel ten uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Czy taka sytuacja umożliwia przekształcenie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania? Czy różne wymiary etatu uniemożliwiają takie przekształcenie? Jak rozwiązać ten problem? Podobnie wygląda sytuacja z nauczycielem bibliotekarzem, który etat uzyskuje poprzez pół etatu opiekuna świetlicy.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe