Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
I pytanie Z dniem 1 września 2011 r. włączono do Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skoroszowicach. Jest jeden dyrektor wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Placówek Oświatowych: szkoła Podstawowa, gimnazjum, ośrodek…. Nauczycielka zatrudniona jest na pełny etat. W ramach całego etatu, świadczy pracę na pół etatu na wsi w Skoroszowicach, a drugie pół etatu świadczy w Strzelinie- miasto. Nauczycielka mieszka w Strzelinie. Jak należy liczyć dodatek wiejski? Czy należy jej wypłacić dodatek wiejski tylko od ½ etatu pracy świadczonej na wsi - Skoroszowice, czy również od ½ etatu – praca w Strzelinie – miasto. II pytanie Od września 2011 r. w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie wszedł Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skoroszowicach. W ramach Zespołu funkcjonują następujące placówki: Podstawowa Szkoła Specjalna w Skoroszowicach Gimnazjum Specjalne w Skoroszowicach Zasadnicza Szkoła Specjalna w Skoroszowicach Gimnazjum dla niedostosowanych w Strzelinie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Strzelinie. Jest jeden dyrektor wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Placówek Oświatowych. W szkołach obowiązują róże wymiary czasu pracy dla nauczycieli tj.: 18/18, 24/24, 26/26. W skład Placówek znajdujących się w Strzelinie wchodzą: Ochotniczy Hufiec Pracy oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Tutaj płaci się fundusz emerytur pomostowych. Natomiast w MOS nie ma dodatku uciążliwego. Nauczycielka jest zatrudniona na ¼ etatu w każdej z placówek. Na każdą placówkę ma odrębną umowę. Czy jest to właściwe? Czy należałoby zastosować inne rozwiązanie?
I pytanie
Dodatek wiejski z 1/2 etatu, pod warunkiem, że w umowie o pracę/akcie mianowania istnieje zapis, że na 1/2 etatu nauczycielka zatrudniona jest na wsi.
art. 54 ust. 5. Karty Nauczyciela:
Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.
II pytanie
Zespół szkół jest pracodawcą dla nauczycieli uczących w poszczególnych szkołach. W umowie/akcie mianowania należy wskazać te szkoły, w których nauczyciel prowadzi zajęcia. Co do wymiaru czasu pracy - należy zsumować poszczególne wymiary, stosując metodę obliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, określoną w uchwale organu prowadzącego.
art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela:
Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.
art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela:
Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa:
1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;
2) zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3;
3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony 1 września spełnia wszelkie warunki do umowy na czas nieokreślony. Jak zatytułować umowę o pracę przez mianowanie, akt mianowania, umowa na czas nieokreślony. Jest to nowa placówka, a w poprzedniej nauczycielowi stwierdził dyrektor po mianowaniu, że jest to umowa przez mianowanie. Jak to zapisać podczas zatrudnienia w nowej placówce. Kto to stwierdza w przypadku zatrudnienia dyrektora w nowej placówce jeśli nie ma starego dyrektora i jak to się odbywa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dot. zmiana miejsca pracy nauczyciela na podstawie przeniesienia.
Szkoła do której ma być przeniesiony nauczyciel zwróciła się z prośbą o wyrażenie zgody na przeniesienie nauczyciela. Prośba została przesłana do Szkoły w której nadal jest zatrudniony. W związku z tym mamy pytanie czy pracownik, który ma być przeniesiony musi złożyć dodatkową pisemną zgodę na to przeniesienie, czy wystarczą dokumenty z placówki która oto przeniesienie się zwróciła.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2014 r. zatrudniłam psychologa (42 lata) w niepełnym wymiarze: 12/25, o łącznym stażu pracy 13 lat. W latach 2010-2013 pracownik nie był zatrudniony. W/w okres (2012-2013) udokumentował zaświadczeniem wydanym przez KRUS gdzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w zakresie emerytalno- rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jako rolnik (małżonka). Czy okres 2010-2013 na podstawie wydanego zaświadczenia przez KRUS mogę zaliczyć pracownikowi do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10/18 w chwili obecnej przebywa na urlopie wychowawczym. Z powodu zmniejszenia liczby oddziałów liczba godzin zajęć z tego przedmiotu, zaplanowana na rok szkolny 2016/2017, zmniejszyła się do 8. Czy nauczyciel kontraktowy może być zatrudniony w wymiarze 8/18? Jeśli nie, to jak postąpić w przypadku, kiedy nauczyciel ten przebywał na urlopie wychowawczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokładnie dokumenty (kopie do wniosku) muszę złożyć do organu prowadzącego w związku z powołaniem drugiego wicedyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe