Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne I pytanie Dodatek wiejski z 1/2 etatu, pod warunkiem, że w umowie o pracę/akcie mianowania istnieje zapis, że na 1/2 etatu nauczycielka zatrudniona jest na wsi. art. 54 ust....

PORADA PRAWNA

09 września 2011 Kadry

I pytanie Z dniem 1 września 2011 r. włączono do Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skoroszowicach. Jest jeden dyrektor wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Placówek Oświatowych: szkoła Podstawowa, gimnazjum, ośrodek…. Nauczycielka zatrudniona jest na pełny etat. W ramach całego etatu, świadczy pracę na pół etatu na wsi w Skoroszowicach, a drugie pół etatu świadczy w Strzelinie- miasto. Nauczycielka mieszka w Strzelinie. Jak należy liczyć dodatek wiejski? Czy należy jej wypłacić dodatek wiejski tylko od ½ etatu pracy świadczonej na wsi - Skoroszowice, czy również od ½ etatu – praca w Strzelinie – miasto. II pytanie Od września 2011 r. w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie wszedł Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skoroszowicach. W ramach Zespołu funkcjonują następujące placówki: Podstawowa Szkoła Specjalna w Skoroszowicach Gimnazjum Specjalne w Skoroszowicach Zasadnicza Szkoła Specjalna w Skoroszowicach Gimnazjum dla niedostosowanych w Strzelinie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Strzelinie. Jest jeden dyrektor wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Placówek Oświatowych. W szkołach obowiązują róże wymiary czasu pracy dla nauczycieli tj.: 18/18, 24/24, 26/26. W skład Placówek znajdujących się w Strzelinie wchodzą: Ochotniczy Hufiec Pracy oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Tutaj płaci się fundusz emerytur pomostowych. Natomiast w MOS nie ma dodatku uciążliwego. Nauczycielka jest zatrudniona na ¼ etatu w każdej z placówek. Na każdą placówkę ma odrębną umowę. Czy jest to właściwe? Czy należałoby zastosować inne rozwiązanie?

I pytanie

Dodatek wiejski z 1/2 etatu, pod warunkiem, że w umowie o pracę/akcie mianowania istnieje zapis, że na 1/2 etatu nauczycielka zatrudniona jest na wsi.

art. 54 ust. 5. Karty Nauczyciela:

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.

 

 

 

II pytanie

Zespół szkół jest pracodawcą dla nauczycieli uczących w poszczególnych szkołach. W umowie/akcie mianowania należy wskazać te szkoły, w których nauczyciel prowadzi zajęcia. Co do wymiaru czasu pracy - należy zsumować poszczególne wymiary, stosując metodę obliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, określoną w uchwale organu prowadzącego.

 

art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela:

Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

 

 

art. 42 ust.  7 Karty Nauczyciela:
 

Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa: 
1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;
2) zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3;
3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT