Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu jest uzależniony od potrzeb konkretnego dziecka. Skoro zostały one sprecyzowane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia...

PORADA PRAWNA

08 listopada 2021 Prawo oświatowe

Ile godzin rewalidacji należy prowadzić dla dziecka, jeżeli jest ona wskazana w orzeczeniu o kształceniu specjalnym? Czy czas zajęć jest różny w zależności od wieku dziecka (3–6 lat)? Czy dokumentacja zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu może być prowadzona w dzienniku z zajęciami terapeutycznymi z kształcenia specjalnego?

Wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu jest uzależniony od potrzeb konkretnego dziecka. Skoro zostały one sprecyzowane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, jak wskazano w pytaniu, to należy realizować takie zalecenie i uwzględnić w dokumentacji wymienionej poniżej, zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1309 ze zm.). Gdyby takich szczegółowych zaleceń nie było, to potrzeby dziecka ustala się w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, po przeprowadzeniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia, na podstawie których dyrektor decyduje o liczbie i przydziale godzin nauczycielom i specjalistom (§ 6 ust. 1 i 4, § 7 ust. 9 i 10 ww. rozporządzenia). Ponieważ o wymiarze zajęć rewalidacyjnych decydują potrzeby dziecka, to jego wiek (3 lub 6 lat) nie ma znaczenia.

W publicznym przedszkolu nie przewiduje się prowadzenia dokumentu o nazwie „dziennik z zajęciami terapeutycznymi z kształcenia specjalnego”. Natomiast każdy z nauczycieli – w tym specjalista od zajęć rewalidacyjnych danego rodzaju – prowadzi własny dziennik zajęć, w którym odnotowuje m.in. zajęcia i czynności przeprowadzone w poszczególnych dniach (§ 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz. U. z 2017 r., poz. 1646 ze zm.). W swoim statucie publiczne przedszkole oraz niepubliczne przedszkole mogą na nauczycieli nakładać jeszcze inne obowiązki związane z dokumentowaniem pracy z dzieckiem, np. wpisywanie zajęć rewalidacyjnych do „dziennika z zajęciami terapeutycznymi”; konieczna jest więc analiza konkretnego statutu (art. 102 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 172 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT