Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile urlopu przysługuje pracownikowi na stanowisku konserwatora w szkole - jest to osoba emerytowana, zatrudniona od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. na pół etatu? Pracownik chce się po wykorzystanym urlopie zwolnić (w lipcu).
Pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu przysługuje 13 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Udziela się go jednak godzinowo, co w rezultacie przy pracy przez pięć dni w tygodniu po 4 godziny, daje 26 dni.
Pan zatrudniony od 1 września powinien otrzymać za 2011 rok urlop proporcjonalny do przepracowanego okresu. Poniższe wyliczenie nie uwzględnia sytuacji, gdyby pracownik w 2011 roku przed wrześniem gdzieś jeszcze pracował.
Za 4 miesiące 2011 roku:
13 dni : 12 miesięcy = 1 dzień urlopu/miesiąc x 4 m-ce = 4 dni urlopu
udzielenie urlopu:
4 dni x 8 h = 32 h urlopu
pracownik pracuje po 4 h dziennie, więc przyznając urlop godzinowo w sumie będzie miał 8 dni.
Za 2012 rok:
Pracownik ma umowę zawartą do 31 sierpnia. Skoro chce odejść już w lipcu, to albo w umowie zawarto możliwość jej wypowiedzenia albo umowa zostanie rozwiązana za porozumienieim stron (innej możliwości nie ma). Należy zatem obliczyć urlop tak samo jak za 2011 rok, biorąc pod uwagę miesiąc zakończenia stosunku pracy. Jeżeli miałoby to być pod koniec lipca, to urlop wyniesie 7 dni (przy udzielaniu urlopu godzinowo - 56 h, co daje w rzeczywistości da 14 dni urlopu).
Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu za 2011 rok, należy udzielić mu 14 dni + 8 dni zaległego.
Podstawa prawna:
Art. 153 - Art. 1553 kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące pensum dyrektora szkoły. Jestem dyrektorem CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Nauczam j. angielskiego. wewnętrzne przepisy resortowe stanowią, że z uwagi na obecny stan liczbowy oddziałów szkolnych moje pensum wynosi 10 godzin dydaktycznych "przy tablicy". Założenie jest, że jest to 10/18 etatu. Rozważam ukończenie studiów podyplomowych z zakresu bibliotekarstwa, bym mógł "wyrabiać" swoje godziny w bibliotece. Czy dyrektor szkoły może być nauczycielem biblioteki? Jeśli tak, to jak to się ma do faktu, że etat bibliotekarza to 30 godzin tygodniowo?
- Nauczyciel mianowany złożył 10 lipca rezygnację z pracy. Czy jest to możliwe, aby ten nauczyciel nie pracował w przyszłym roku szkolnym? Według mnie powinien złożyć wypowiedzenie z dniem 31 maja czyli z 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Wiem, że istnieje możliwość wypowiedzenia za porozumieniem stron, ale możliwe byłoby to wtedy, gdybym znalazła nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy jeżeli nie znajdę go do końca sierpnia nauczyciel ten będzie musiał pracować jeszcze kolejny rok szkolny? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel polonista może prowadzić zajęcia etyki w szkole ponadgimnazjalnej?
- Witam. Zatrudniłam nauczyciela na czas określony od 1 września do 31 sierpnia na 5 godzin. Organ prowadzący zasugerował w piśmie by takie osoby zatrudniać tylko do końca czerwca. Czy są podstawy prawne które pozwalają na zatrudnienie nauczyciela tylko do końca czerwca ( od 1 września)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zaliczania zakończonych okresów zatrudnienia do dodatkowego miejsca zatrudnienia w sytuacji, gdy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy – chodzi o interpretację § 7 ust. 1, 2, 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
Sytuacja jest następująca:
Nauczyciel pracuje w szkole A w pełnym wymiarze czasu pracy (podstawowe miejsce zatrudnienia) oraz w szkole B w niepełnym wymiarze (dodatkowe miejsce zatrudnienia). Czy do dodatkowego miejsca zatrudnienia można zaliczyć okresy zatrudnienia w szkole C? Okresy zatrudnienia w szkole C nie są zaliczone do stażu pracy w szkole A, jednak okres ten dubluje się z innym okresem zatrudnienia w szkole D, który to został zaliczony do stażu pracy w szkole A. Jaka jest zasada ustalania stażu pracy w dodatkowym miejscu zatrudnienia? Czy można do niego zaliczyć inne dodatkowe okresy zatrudnienia, czy jednak każde dodatkowe miejsce zatrudnienia należy traktować odrębnie? Mam tutaj na myśli sytuację, kiedy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym etacie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe