Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak jest kara za zniszczenie przez ucznia „Naszego elementarza”?
Ministerstwo edukacji zrzuciło na dyrektorów odpowiedzialność za określenie w regulaminie szczegółowych zasad wypożyczania „Naszego elementarza” i materiałów edukacyjnych oraz przekazywania materiałów ćwiczeniowych z bibliotek szkolnych. Szkoły są zobowiązane poinformować o tych warunkach rodziców. Kontrowersyjną kwestią okazały się ewentualne kary, jakie szkoły mogą wprowadzić np. za zniszczenie egzemplarza rządowego podręcznika. Na stronie MEN-u podano maksymalną wysokość takiej kary, pojawiły się również zalecenia dotyczące sposobu ewidencjonowania „Naszego elementarza”.
Rodzic zapłaci za zniszczony elementarz maksymalnie 4,34 zł
Resort edukacji rozwiewa kolejną już wątpliwość dyrektorów związaną z zasadami wypożyczania rządowego podręcznika. Chodzi o sytuację, w której dojdzie do uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia „Naszego elementarza”. Przepisy (art. 22ak ust. 3 pkt 2 nowelizacji z 30 maja 2014 r. ustawy o systemie oświaty) mówią tylko o możliwości zażądania od rodziców zwrotu kosztów podręcznika. Jakiej kwoty może domagać się szkoła?
Jak prowadzić ewidencję „Naszego elementarza”?
Dyrektor szkoły powinien wprowadzić na stan biblioteki szkolnej dostarczone do szkoły egzemplarze „Naszego elementarza” zgodnie z liczbą dostarczonych sztuk.
Ewidencji rządowego podręcznika oraz podręczników i materiałów edukacyjnych zakupionych z środków dotacji celowej należy dokonywać zgodnie z zasadami określonymi przez dyrektorów szkół w zasadach (polityce) rachunkowości oraz w sposób umożliwiający realizację obowiązku inwentaryzacji, wynikającego z art. 26 ustawy o rachunkowości.
Szkoły nie muszą podpisywać umów z rodzicami
MEN zaznacza, że nie ma konieczności podpisywania umów użyczenia podręczników z rodzicami ucznia. Wskazane jest jednak zapoznanie rodziców z treścią opracowanego regulaminu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informacje w jaki sposób można zamknąć przedszkole z końcem roku szkolnego jednocześnie dając możliwość innemu organowi prowadzącemu/dyrektorowi na zaczęcie działalności w tym samym budynku, z tym samym personelem i z rekrutowanymi dziećmi (bez przerywania ciągłości funkcjonowania placówki)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o propozycje zapisów zmian w statucie publicznego przedszkola w związku ze zmianami przepisów prawa oświatowego od 1 września 2023r.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Mam problem z dewastowaniem toalet na przerwach. Czy można zainstalować kamery w łazienkach z pominięciem oczywiście toalet i pisuarów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic zażyczył sobie informacji o wykształceniu nauczycieli pracujących w gimnazjum, formach doskonalenia, ukończonych kursach i szkoleniach. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnienia tych danych? Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność sprzężoną, słabe widzenie, niepełnosprawność ruchową, powinno mieć zapewnione przez punkt przedszkolny zajęcia z tyflopedagogiem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe