Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak naliczyć odpis na ZFŚS na emerytowanego nauczyciela, którego ponownie zatrudniliśmy w naszej szkole? Czy uwzględnić go podwójnie: jako naszego emeryta oraz jako pracownika? Czy powinnam naliczyć odpis w wysokości 5% pobieranej przez niego emerytury - zgodnie z art.53 ust.2 KN, a dodatkowo wliczyć go do planowanej na 2016 r. (a na koniec 2015 roku - do przeciętnej) liczby zatrudnionych nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i dokonać odpisu zgodnie z art.53 ust.1 KN? A jak postąpić w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika obsługi, który przeszedł na emeryturę? Czy mogę wliczyć go do liczby zatrudnionych pracowników, na których nalicza się odpis i dodatkowo wliczyć go do liczby emerytów, na których dokonuję zwiększonego odpisu w wysokości 6,25% podstawy?
Na tego samego pracownika pedagogicznego i niepedagogicznego dokonuje się tylko jednego odpisu na ZFŚS w danym roku. W sytuacji, gdy przez część roku ta sama osoba ma status pracownika („powracającego” z emerytury) oraz emeryta, uwzględnia się proporcjonalnie części roku dla każdego z tych statusów przyjmując, że 1 miesiąc pracy lub emerytury = 1/12.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 111) odpis podstawowy nalicza się w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Z kolei przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12 (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, Dz. U. Nr 43, poz. 349), co nakazuje uwzględnianie rzeczywistej liczby pracowników oraz emerytów i dodatkowo weryfikację liczby pracowników/emerytów na koniec danego roku.
Dla emerytowanego nauczyciela odpisu dokonuje się w następujący sposób: (x/12 * 5% pobieranej emerytury), co dotyczy części roku, w której miał status emeryta + (y/12 * odpis z art. 53 ust. 1 KN) co dotyczy przepracowanej części roku po „powrocie” z emerytury.
Analogicznie wylicza się odpis dla pracownika niepedagogicznego: (x/12 * 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego), co dotyczy statusu emeryta nie posiadającego zatrudnienia przez część roku, o ile jednostka oświatowa na zasadzie dobrowolności dokonała zwiększenia odpisu na emerytów i rencistów (art. 5 ust. 5 UoZFŚS) + (y/12 * odpis z art. 5 ust. 2 UoZFŚS), co dotyczy okresu zatrudnienia w danym roku po „powrocie” z emerytury.
Gdyby natomiast nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny przepracowali cały rok w ramach stosunku pracy, mimo posiadania uprawnień emerytalnych, na potrzeby ZFŚS są traktowani jak pracownicy i dokonuje się dla nich odpisów tylko jak dla pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W czasie ferii zimowych w technikach jest przeprowadzany egzamin praktyczny z kwalifikacji,również w odległym od szkoły ośrodku egzaminacyjnym.Nauczyciel jest członkiem bądź przewodniczącym zespołu egzaminującego. Czy należy mu zapłacić za wypracowane godziny? Czy można mu nie potrącać z wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe ustaliwszy, ile godzin przepracuje na takich egzaminach? Nadmieniam,że nauczyciel ma zajęcia w ostatnich klasach technikum i nie wypracuje pensum do końca roku szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Występujemy do sądu o uzasadnienie wyroku za który musimy uiścić opłatę w kwocie 100 zł.
Prosimy o podanie w jakim paragrafie zaksięgować podaną kwotę.
W wyroku sądowym mamy zasądzoną wypłatę nagrody jubileuszowej nauczyciela plus wypłatę odsetek od danej kwoty.
Moje pytanie jest następujące: w jakim paragrafie zaksięgować odsetki, czy od danych odsetek płacimy podatek.
Proszę podać sposób wyliczenia danych odsetek nauczycielowi, czy są to dni kalendarzowe czy robocze?.
Z góry dziękujemy za odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mamy nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo - nauczyciel wychowania fizycznego; został zatrudniony 11.10.2018 r.- na czas nieobecności innego nauczyciela, nie dłużej niż do 21 czerwca 2019 r. W związku z planowaną zmianą terminu zakończenia roku szkolnego na 19 czerwca. Jak mamy potraktować ten dzień 20 i 21 czerwca ? Czy w tym przypadku zaliczy się już dwa dni urlopu, a za pozostały będzie wypłacony ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakim stanowisku powinien być zatrudniony pracownik obsługi sekretariatu? Czy obowiązują tu przepisy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kończy staż na nauczyciela dyplomowanego i do 15 kwietna otrzyma ocenę dorobku zawodowego. Jednocześnie będzie startował w konkursie na dyrektora również w kwietniu. Czy ocena dorobku zawodowego może być potraktowana przez komisję konkursową jak ocena pracy nauczyciela?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe