Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo od 1.09.2011 r. do 29.06.2012 r. w wymiarze 13/18. Nauczyciel zatrudniony jest również w innej szkole w pełnym wymiarze.
Zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo to odrębny stosunek pracy i nie ma znaczenia czy pracuje on jeszcze w jednej czy wielu szkołach. Rozliczamy jedynie urlop należny w danej szkole.
Karta Nauczyciela:
art. 66 ust. 2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Należy zatem obliczyć liczbę dni niewykorzystanego urlopu. Nauczyciel pracował cały rok (oprócz wakacji oczywiście), więc przysługuje mu ekwiwalent za 8 tygodni.
8 tygodni x 7 dni = 56 dni
W roku szkolnym jest 10 miesięcy pracy nauczycielskiej, co daje 5,6 dnia za każdy miesiąc.
Nauczyciel przepracował 10 miesięcy (nawet, gdyby pracował do 2 czerwca, to trzeba mu policzyć jak za cały miesiąc - zawsze zaokrąglamy w górę) ale wykorzystał urlop w trakcie ferii zimowych, więc:
56 dni - 14 dni = 42 dni.
Za 42 dni należy wypłacić nauczycielowi ekwiwalent.
Zasady obliczania ekwiwalentu za urlop określa ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
§ 6. 1. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nauczycieli ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Za podstawę ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu wypoczynkowego przyjmuje się wysokość wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi za jeden dzień urlopu.
2. Ekwiwalent za niewykorzystany przez nauczyciela urlop wypoczynkowy oblicza się, mnożąc ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę dni tego urlopu. (czyli przez 42)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracujący w szkole dziennej na całym etacie zatrudniony jest również w innej publicznej szkole w systemie zaocznym na 4/18 etatu. Ma ważne badania z zakresu medycyny pracy. w szkole zaocznej zatrudniany jest na każdy semestr oddzielną umową czyli od 01.09. - 31.01. i od 1.02. - 30.06. Czy szkoła zaoczna jest zobowiązana za każdym razem kierować nauczyciela na badania lekarskie czy wystarczy kopia książeczki i zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela ze szkoły dziennej.
Czy jeśli chodzi o zatrudnienie n-la do 30.06 a później od 1.09 na nowo należny kierować nauczyciela na badania lekarskie.
A jak jest w przypadku umowy na zastępstwo?
W kwestii badań lekarskich miały nastąpić zmiany proszę również o wykaz aktów prawnych dot. tego zagadnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może zacząć organizację wycieczki zagranicznej w gimnazjum bez uzgodnienia z dyrektorem_
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 26 grudnia zmarł mąż nauczycielki, 29 grudnia był pogrzeb. Nauczycielka poprosiła o dwa dni urlopu okolicznościowego w dniach 4-5 styczeń. Rozumiem, że termin jest w ścisłym związku z okolicznością uzasadniającą udzielenie tego urlopu - czy dobrze rozumiem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 16.11.2019. Od 21.06.2020 jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 19.06.2021. Czy od 20.06.2021 będzie do zakończenia zajęć na urlopie uzupełniającym a następnie wykorzysta bieżący urlop do 31.08.2021 a później pozostały urlop wypoczynkowy uzupełniający od 01.09.2021?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wychowania przedszkolnego może uczyć języka angielskiego w przedszkolu? Czy są konieczne dodatkowe kwalifikacje?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe