Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zatrudniamy (na czas określony, czy na czas nieokreślony) pedagoga specjalnego, który współorganizuje naukę dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Dziecko ma 6 lat i za rok odchodzi z przedszkola do szkoły. Nauczyciela zatrudniam tylko do tego jednego dziecka. Nauczyciel jest stażystą. Jeżeli zatrudnię nauczyciela na rok, to czy może rozpocząć staż. Ogólnie jak wygląda zatrudnianie pedagogów specjalnych pracujących z jednym dzieckiem? Co w sytuacji, gdy dziecko odchodzi z przedszkola lub ze szkoły, a dyrektor nie ma etatu dla pedagoga specjalnego? Jak wygląda wtedy rozwiązanie umowy z nauczycielem? Niektóre placówki zatrudniają pedagoga specjalnego tylko na rok.
Na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 nauczyciel – stażysta może zostać zatrudniony na czas określony uzależniony od zapotrzebowania na jego pracę, w tym np. na czas nauki dziecka w przedszkolu z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku, gdy dziecko odejdzie wcześniej z placówki, umowa terminowa nauczyciela podlega wypowiedzeniu na zasadach ogólnych określonych w art. 32 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917, a okres wypowiedzenia jest uzależniony od sumy łącznie przepracowanych okresów nauczyciela u tego samego pracodawcy na obecną i ewentualne wcześniejsze umowy o pracę – art. 36 § 1 KP. Nauczyciel rozpoczyna staż, jeśli zostanie zatrudniony nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć – art. 9d ust. 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, w pierwszej kolejności powinnam, jako dyrektor podstawówki, przydzielić godziny i zapewnić etaty swoim nauczycielom? Czy muszę ograniczyć nauczycielom szkoły podstawowej etaty, żeby zapewnić pracę nauczycielom włączanego gimnazjum?
- Czy w obecnej sytuacji pracy zdalnej, w pełnym wymiarze przy komputerze, nauczyciel może wystąpić o dofinansowanie przy zakupie okularów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może skorzystać z ulopu tacierzyńskiego?
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu samorządowym można udzielić urlop wypoczynkowy w miesiącu lutym?
- Zatrudniam nauczyciela na 5 godzin tygodniowo, który pracuje jeszcze w dwóch innych szkołach. Nauczycielka oficjalnie przyznaje, że w każdej ze szkół pobiera świadczenia socjalne. Czy mam prawo także wypłacić jej "grusze"; będą to niemałe pieniądze (na nią i na dzieci) w stosunku do zatrudnienia? Czy w regulaminie ZFŚS może pojawić się zapis o różnicowaniu wypłat nie tylko ze względu na dochody ale także na ilość etatu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe