Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniam nauczyciela na 5 godzin tygodniowo, który pracuje jeszcze w dwóch innych szkołach. Nauczycielka oficjalnie przyznaje, że w każdej ze szkół pobiera świadczenia socjalne. Czy mam prawo także wypłacić jej "grusze"; będą to niemałe pieniądze (na nią i na dzieci) w stosunku do zatrudnienia? Czy w regulaminie ZFŚS może pojawić się zapis o różnicowaniu wypłat nie tylko ze względu na dochody ale także na ilość etatu?
Pomoc lub dofinansowanie jest zawsze uzależnione od sytuacji finansowej (nie ilości etatów) uprawnionego pracownika. Warunki pomocy lub dofinansowania są opisane szczegółowo w regulaminie. Należy podkreślić, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Istotą przyznawania świadczeń jest bieżąca pomoc pracownikowi, o którym wiadomo, że takiej pomocy potrzebuje. Podrzędną rzeczą jest oświadczenie, które – jak wynika z opisu sytuacji w pytaniu – jest nieaktualne. Wg mojej opinii należy niezwłocznie pomóc pracownikowi, a zapisy w regulaminie zmienić tak, by nie były przeszkodą w udzielaniu pomocy (np. oświadczenie z ostatnich 3-ech miesięcy). Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu.Użyte w ustawie określenie: osoby uprawnione do korzystania z funduszu oznacza pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Zatem przyznawanie dopłat uzależnia się od bieżącej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej na podstawie aktualnych dokumentów.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ze zm.), w szczególności art. 8; 2. Ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych, (ze zm.) w szczególności art. 27.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, chciałam zapytać, czy w państwa propozycji arkusza organizacyjnego szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjum na kolejny rok, jest prawidłowo wpisana liczba godzin biologii w klasie VII jako 1. Czy nie powinno być 2. Czy w przypadku, jeśli nie ma u nas klas gimnazjalnych ten arkusz jest dobry dla nas, oczywiście po odrzuceniu klas II i III gim. Czy liczba godzin będzie taka sama? Dziękuję za szybką odpowiedź.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, odmówił przyjścia na egzamin maturalny po swoich godzinach lekcyjnych, ponieważ dorabia w innej placówce i tam ze względu na nieobecność nie otrzyma wynagrodzenia. Domaga się, zapłaty za utracone wynagrodzenie w innym miejscu pracy. Proszę o informację czy mogę zobowiązać nauczyciela do przyjścia na egzamin po lekcjach, oraz na jakiej podstawie prawnej mam to zrobić? Czy dyrektor szkoły, w której "dodatkowo pracuje nauczyciel" może zapłacić za godziny lekcyjne, w czasie których nauczyciel przebywał w innej szkole (godziny nie odbędą się)? Jeżeli tak proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie pracuję jako dyrektor zespołu szkół w skład którego wchodzą szkoła podstawowa 6 letnia i gimnazjum , łącznie w zespole jest 10 oddziałów i mam wicedyrektora. Czy przy 10 oddziałach po przekształceniu w ośmioklasową szkolę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi będę mogła powołać wicedyrektora nadmieniam, że łącznie będę mięć 10 oddziałów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła niepubliczna, nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę na czas określony od 6 października 2018 do 30 czerwca 2019 w zadaniowym czasie pracy w wymiarze czasu pracy 5/84 w stawce godzinowej 30 zł/godz. Jak wyliczyć prawidłowo kwotę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Staż pracy powyżej 10 lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany, który nie pracuje w szkole od 10 lat może wrócić do szkoły na starych zasadach, tj. nie stracił prawa do wykonywania zawodu i nadal jest nauczycielem mianowanym? Czy osoba , która ukończyła studia pedagogiczne i nigdy nie pracowała w szkole może w każdej chwili podjąć pracę w szkole, czy ma jakiś czas na podęcie takiej pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe