Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zwolnić nauczyciela w związku z brakiem godzin lekcyjnych? Jeżeli mam np. 6 nauczycieli danego przedmiotu i muszę kogoś zwolnic to jakie zastosować kryteria? Jaką podstawę prawną zastosować by nie trafić do Sądu Pracy. Pozdrawiam
Przy zwalnianiu nauczycieli w związku z brakiem godzin należy przyjąć określone kryteria zwalniania. Przede wszystkim bierze się pod uwagę sposób nawiązania stosunku pracy (mianowanie przed umową o pracę), wyższe kwalifikacje do nauczania przedmiotu, doświadczenie w pracy nauczyciela, jego sukcesy, podejście do obowiązków. Należy też pamiętać o ewentualnej ochronie związkowej - niektórzy nauczyciele mogą być takową objęci i wówczas nie można ich zwolnić bez zgody związków zawodowych.
Podstawą prawną zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych jest art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela - w przypadku nauczycieli zatrudnionycyh przez mianowanie lub umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela - w przypadku nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin.
W przypadku zwolnienia z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły musi zawiadomić reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową.
W wypowiedzeniu stosunku pracy należy dokładnie określić przyczyny zwolnienia. Nie może to być ogólne określenie - zmiany organizacyjne, lecz konkretnie podane fakty, tak aby nauczyciel wiedział, dlaczego został zwolniony, m.in. mniejsza liczba uczniów w nowym roku szkolnym, mniejsza liczba godzin danego przedmiotu/przedmiotów, do nauczania których nauczyciel posiada kwalifikacje, itp.
W wypowiedzeniu należy również zawrzeć informację o możliwości odwołania do właściwego sądu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele wyjeżdżają na dwudniową wycieczkę, jak rozliczyć i zapłacić nauczycielom ten czas na wycieczce? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w 2006 r. ukończył trzyletnie nauczycielskie kolegium języków obcych, w 1999 r. uzyskał tytuł magistera z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy posiadając takie kwalifikacje nauczyciel może uczyć angielskiego w przedszkolu i klasach I-III SP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi szkoły należy się dzień wolny za pracę w sobotę ( zajęcia z uczniami-impreza środowiskowa: Choinka szkolna)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii urlopu wypoczynkowego kadry kierowniczej:
Zastępca Dyrektora planuje zakończyć pełnienie funkcji kierowniczej z dniem 31 sierpnia i od 01 września pracować na stanowisku nauczyciela (w tej samej szkole). W dniem 01 stycznia nabywa prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego, które wykorzysta do 31 sierpnia. Na stanowisku nauczyciela prawo do urlopu nabędzie z dniem 01 stycznia następnego roku kalendarzowego.
Czy powyższe założenia są zgodne z przepisami prawa?
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w poprawnym wyliczeniu pensum dla nauczyciela z etatów o różnym tygodniowym wymiarze godzin. Nauczyciel realizuje: 20 godzin dydaktycznych (20/18) oraz 2/26 świetlicy szkolnej. Jak obliczyć jego pensum i godziny ponadwymiarowe? Proszę wskazać podstawę prawną, jeżeli brak jest umocowania w postaci uchwały rady gminy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe