Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii urlopu wypoczynkowego kadry kierowniczej: Zastępca Dyrektora planuje zakończyć pełnienie funkcji kierowniczej z dniem 31 sierpnia i od 01 września pracować na stanowisku nauczyciela (w tej samej szkole). W dniem 01 stycznia nabywa prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego, które wykorzysta do 31 sierpnia. Na stanowisku nauczyciela prawo do urlopu nabędzie z dniem 01 stycznia następnego roku kalendarzowego. Czy powyższe założenia są zgodne z przepisami prawa? Pozdrawiam
Niestety przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nie określają wprost sposobu wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciela szkoły feryjnej, który tylko przez część roku kalendarzowego zajmował stanowisko kierownicze, a w konsekwencji w tym samym roku u jednego pracodawcy podlegał dwóm różnym regulacjom o urlopie. W związku z tym wymiar urlopu należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu zajmowania w danym roku stanowiska kierowniczego oraz „szeregowego” nauczyciela, stosując w drodze analogii zasady obowiązujące przy zmianie pracodawcy w trakcie roku. Zgodnie z art. 64 ust. 2a KN, wicedyrektorowi szkoły (oraz innemu nauczycielowi na stanowisku kierowniczym) przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. W proporcjonalnym przeliczeniu za 8 miesięcy przysługuje 23,33 dni roboczych urlopu: 8/12 * 35 dni – analogicznie art. 1552a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Za 4 miesiące zajmowania stanowiska „szeregowego” nauczyciela przysługuje urlop w wymiarze 18,67 dni kalendarzowych: 4/12 * 56 dni – analogicznie art. 64 ust. 1 w zw. z art. 66 ust. 2 KN, art. 1552a § 1 KP, uchwała SN z 10 maja 2006 r., III PZP 3/06. Ogółem nauczycielowi, który do 31 sierpnia pełni funkcję kierowniczą, przysługuje urlop w wymiarze 42 dni, w tym po zaokrągleniu w górę urlopu na stanowisku kierowniczym - 24 dni robocze i 18 dni kalendarzowych. Ponieważ w okresie od 1 września do 31 grudnia niemożliwe będzie wykorzystanie w naturze urlopu, wskazane byłoby wykorzystanie urlopu w całości do dnia 31 sierpnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w dniach: 01.09 (rozpoczęcie roku), Dniu Nauczyciela oraz w dniu zakończenia roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który przebywa na długoterminowym zwolnieniu lekarskim (kobieta w ciąży) powinien otrzymywać zasiłek chorobowy w dniu 1 dnia każdego miesiąca, tak jak do tej pory otrzymywał wynagrodzenie, czy może otrzymywać zasiłek w innym terminie, np. na koniec miesiąca? Czy okres zawarcia umowy (na czas określony) ma znaczenie na termin wypłaty zasiłku chorobowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel zostaje powołany w sądzie na świadka - czy bierze urlop bezpłatny na dzień rozprawy? Czy nie traci uposażenia?
- Z dniem 1 września 2017 r. zespół (szkoła podstawowa+gimnazjum) przekształcił się w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi.
1. Od 1 września 2018 r. nie będzie etatu dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Czy w związku z tym stosuję art. 225 ustawy Przepisy Wprowadzające..., choć brak godzin dla tego nauczyciela w żaden sposób nie ma związku z likwidacją gimnazjum?
2. Jeśli tak, to czy powołując się na powyższy art. właściwe będzie uzasadnienie przeniesienia tego nauczyciela w stan nieczynny w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. W tym roku szkolnym mam godziny ponadwymiarowe. W dniach 12-14.11.2012 (pon.-śr.) i 24-26.11.2012 (sob.-pon.) brałam udział w szkoleniach zorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach udziału naszej szkoły w projekcie edukacyjnym "eSzkoła-Moja Wielkopolska". Za te dni dyrektor nie wypłacił mi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (14 godz.). Uczestnicy tego szkolenia z innych szkół otrzymali wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy mój dyrektor słusznie pozbawił mnie wynagrodzenia za te godziny? Czy za udział nauczyciela w szkoleniach (obowiązkowych dla realizacji projektu) lub ze skierowania dyrektora pozbawia go wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? Będę wdzięczna za interpretację prawną. Agata
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe