Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik w dn. 31.08.2014r. po złożeniu wypowiedzenia rozwiązał umowę o pracę. Podpisał świadectwo pracy. Teraz w piśmie nakazującym zapłatę za ekwiwalent za urlop dopomina się zapłaty wraz z odsetkami. Po sprawdzeniu dokumentów nie stwierdziłam, że należą się jakiekolwiek roszczenia.Czy nie jest to próba wyłudzenia i zastraszenia ? Wg mnie jeżeli były jakieś zastrzeżenia to jest okres w jakim można złożyć o weryfikacje dokumentów, ale nie 3 lata. Proszę o podstawę prawną, która pomoże w rozwiązaniu problemu.
Z pytania wynika, że byłemu pracownikowi nie chodzi o werfykację dokumentów, tylko o wypłatę zaległego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a to stanowi roszczenie pracownicze, które przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne - art. 291 § 1 kodeksu pracy.
Jeżeli z dokumentacji pracowniczej wynika, że ekwiwalent nie należał się, bo pracownik wykorzystał w 2014 roku przysługujacy mu urlop wypoczynkowy oraz ewentualne zaległe urlopy, to należy udzielić pracownikowi na piśmie informacji o odmowie wypłaty świadczenia oraz wyjaśniającej bezzasadność roszczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W treści art.10 ust.7 KN występuje zapis „w tym w trakcie roku szkolnego”. Czy jest to przesłanka, która nakazuje dyrektorowi zawarcie umowy z nauczycielem, który zostaje zatrudniony np. od dnia 6 lutego na czas określony? Nie jest to zastępstwo ani potrzeba wynikająca z organizacji nauczania, nauczyciel przeszedł na emeryturę i ponownie zostaje zatrudniony. Jaki powinien być rodzaj umowy: na czas określony na pełen etat do dnia zakończenia zajęć czy na podstawie mianowania (spełnia warunki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy uprawnienia do odprawy w związku z art.8.1, oraz w związku z art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - nauczyciel został zwolniony, należy mu się odprawa w związku z artykułem wymienionym powyżej. Nauczyciel ten odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu. Czy w takim przypadku należy czekać na wyrok sądu w tej sprawie, czy wypłacić odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop nauczyciela zatrudnionego na czas określony od 1 maja 2020 r. do 31.08.2020 r. W jakim wymiarze należy udzielić nauczycielowi urlopu (placówka feryjna), który będzie pracował we wskazanym okresie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola samorządowego 27.08.2020 r. rozwiązuje na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę umowę o pracę. W przedszkolu przepracowała od 1.09.1981 r. do 27.08.2020 r. Czy w świadectwie pracy należy jej wpisać: praca w szczególnym charakterze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 09.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniach 21.01-25.01.2019 r., 28.01-10.02.2019 r.,1.04.2019 r., 05.04-27.05.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od dnia 28.05.2019 r. był na urlopie macierzyńskim. Czy w/w osoba nabyła prawo do 13 pensji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe