Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie przepisy obowiązują przy ścieżce awansu zawodowego nauczyciela od 1 wrzesnia 2017r.?
Podstawa prawna:1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli; 2. Karta Nauczyciela ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności rozdział „Awans zawodowy nauczycieli”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem, uczę też j. polskiego. Czy w 8.2.1 opis i analizę piszę jako nauczyciel, czy jako dyrektor? Jeśli w sprawozdaniu z 3 ostatnich lat będę pisała m.in. o realizacji programów unijnych, to w 8.2.1 mogę to powtórzyć? O czym w takim razie napisać w sprawozdaniu, a o czym w 8.2.1 ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje jak zorganizować w przedszkolu niepublicznym awans zawodowy dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego, jeżeli w przedszkolu wszyscy mają stopień nauczyciela kontraktowego, a dyrektor i jednocześnie organ prowadzący również posiada tylko stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dowiedziałam się o możliwości rozpoczęcia odbywania stażu przez nauczyciela stażystę, który kończy studia. Proszę o informację, jaka jest podstawa prawna, na podstawie której nauczyciel, który otrzyma dyplom np. w styczniu 2015 roku mógł odbyć staż od września 2014 roku? Rozumiem, że nauczyciel, składający wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego, musi spełniać kilka warunków, a jednym z nich jest posiadanie wykształcenia kierunkowego. Wiem też, że dyrektor nie może odmówić nauczycielowi stażyście przyjęcia wniosku o rozpoczęcie stażu. Proszę zatem o informację, czy możliwe jest odbywanie stażu przez nauczyciela stażystę, który otrzyma dyplom przed ukończeniem odbywania stażu i złożeniem wniosku o postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego 01.09.2010 r. dyrektor zatwierdził plan rozwoju zawodowego, a więc zgodził się na rozpoczęcie stażu. Niestety w trakcie jego realizacji okazało się, że nauczyciel nie mógł go rozpocząć ponieważ nie upłynął wymagany przepisami rok czasu (akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego został wydany przez Burmistrza 14 października 2009 r.). W związku z powyższym jakie dokumenty powinien złożyć nauczyciel, aby móc złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne w 2014 r. Nadmieniam, że nauczycielowi wydłużył się czas odbywania stażu o rok.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik pracował w szkole A na pełny etat, było to podstawowe miejsce pracy. Wypłacany był główny dodatek stażowy. Nasza szkoła była dodatkowym miejscem pracy, gdzie dodatek stażowy był wypłacany w czwartym roku pracy. W październiku tego roku Nauczyciel złożył oświadczenie, że podstawowym miejscem pracy jest nasza szkoła, ponieważ tu realizuje pełny wymiar godzin, a w szkole A ma parę godzin. Uważam, że nie ma podstaw do przeliczenia stażu. Ponieważ pracownik nie posiada świadectwa pracy ze szkoły A, gdyż nadal tam pracuje? Jak rozwiązać ten problem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe